3M Xtract™ Net Disc 310W, Multi-Grade, 5 in x NH, Die 500X, 20 ea/Case, Multi-pack
| UPC | 00638060884461 |
|---|---|
| 3M ID | 7100250825 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High cut-rate. Competitive price.
3M has reimagined sanding, eliminating the tradeoff between dust extraction and disc performance with a range of net abrasives including the Advanced Series 3M Xtract™ Net Disc 310W. Advanced Series Abrasives from 3M are designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Powered by innovative 3M technologies and technical expertise, 3M Xtract™ Net Disc 310W helps you stay competitive in your industry.
Enabling a cleaner work environment.
A cleaner work environment is a safer work environment. 3M Xtract™ Net Disc 310W extracts up to 97% of the dust produced during sanding, creating a cleaner, virtually dust-free work environment. Plus, the 3M Precision-Shaped Grain in the disc cuts with less pressure required by the operator, making for more comfortable sanding.
Experience the benefits of the 3M Xtract™ Clean Sanding Solutions.
3M is your one-stop shop for all of your sanding application needs. From net discs to random orbital sanders and portable dust extraction units, we have everything you need to boost productivity and part quality in your operation. 3M technical experts have decades of application and industry expertise to ensure you get the right abrasives and the optimal system solution.
Featured Applications
Metal fabrication Primer sanding Gelcoat sanding Composite sanding
Woodworking
- ENABLING A CLEANER, SAFER WORK ENVIRONMENT: The unique abrasive pattern on a net backing allows for extracts up to 99% of dust produced creating a cleaner, virtually dust-free work environment.
- LONG LASTING 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Mixed with premium aluminum oxide abrasive for a fast cut and long life. The disc cuts with less pressure required by the operator, making for more comfortable sanding
- STAY COMPETITIVE: Net backing enables virtually dust-free sanding, with fast-cutting, long-lasting 3M Precision-Shaped Grain technology. These technologies along with the hook-and-loop backing, help boost productivity without sacrificing dust extraction
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Woodworking, Composite Sanding, Metal Fabrication, Primer Sanding, Gelcoat Sanding
- FOR MAXIMUM DUST EXTRACTION: Use this disc with a 3M Xtract Back-up Pad and a Random Orbital Sander with vacuum
| 3M ID | 7100250825 |
|---|---|
| Keywords | Mesh sanding disc, 310W Disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Net Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deflashing, Finishing, Leveling, Parting Line Removal, Refining, Sanding, Scratch Repair, Scuffing, Shaping, Stripping, Surface Preparation |
| Backing Material | Net |
| Color Family | Blue |
| Grit | Assorted |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 310W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M Xtract™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.12480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 79.378 G |
| Base - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.017 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 1.587 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.40952888204989 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17499853447711214 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1319995748605736 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 268.904 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 59.874 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.017 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 1.587 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 535.2307771544677 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.825999101351727 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.639991497211472 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8770.861 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1735.444 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1197.48 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98370.27548070844 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 575.9995477878078 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 369.5983686850817 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.612 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 167.647 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.952 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


