3M™ Wetordry™ Paper Disc 401Q, 12 in x NH, 1000 A-weight, 50/Pac, 250 ea/Case
| UPC | 00051141279190 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045219 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Used with water, 3M™ Wetordry™ Paper Disc 401Q enables the user to rinse areas of the workpiece and the disc during use to prevent dust and debris from clogging the points of the abrasive, while producing a faster cut at the same time. These versatile discs are ideal on surfaces that tend to generate a lot of dust, such as paint, primer and wood and can also be used dry for finishing metal and gel coats. Given that the disc can cut aggressively and keep loading to a minimum with the help of a lubricant, it's good for applications like paint prep, finish and repair as well as overall finishing, polishing and buffing.
Essential Ingredients3M chose silicon carbide, a mineral that is very hard and fractures easily, resulting in freshly exposed sharp edges that cut extra fast and produce a smooth, professional-looking finish. Silicon carbide products are commonly used for low-pressure applications such as paint prep and finishing on wood and metal. While it wears faster than aluminum oxide, it produces a superior finish. The light A-weight backing provides conformability over contours and into crevasses and corners.
3M™ Science Applied to Wetordry™ Abrasives3M™ Wetordry™ products are backed with a durable waterproof paper backing that supports both wet and dry applications. Lighter weight than cloth, and smooth rather than textured, paper backing is preferable for lighter applications such as finishing and paint prep. At the same time, many such applications produce a significant amount of dust, clogging the abrasive points and creating an inferior work environment. These effects can be minimized by sanding with water to rinse dust away from the workpiece and the abrasive surface.
- Versatile disc can be run wet or dry on paint, primer, gel coat, metal and wood
- Waterproof backing supports wet applications for decreased loading and a faster cut
- A-weight paper backing provides durability for either hand or machine sanding
- Silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a smoother finish
- Good for finishing, polishing and buffing
| 3M ID | 7000045219 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Wetordry Paper Disc, silicon carbide, lightweight paper backing, wet sanding, dry sanding, paint primer gel coat, metal sanding, wood sanding, waterproof backing, hand sanding, machine sanding, finishing, polishing, buffing, dust resistance, paint prep, finish repair, low-pressure applications, conformability, professional finish, waterproof paper backing, versatile disc, abrasive product, cut aggressively, minimal loading, marine applications, metalworking, woodworking, transportation industry, aerospace, commercial vehicles, specialty vehicles, defense applications, government use, manufacturing assembly, personal recreation vehicles, rail industry, two-wheel vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Grit | 1000 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 401Q |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 11.793 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.036 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.0409391212483214 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.025999114579462614 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.025992500711597068 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.014173228346456693 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 33.445 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.79 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.036 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 102.18120829942447 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.3858257800941405 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.2996250355798533 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 0.7086614173228346 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1674.45 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 589.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.018 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 650.8548450167766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.381076537949701 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.499227489210191 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10665.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.348 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.948 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.32 M |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 694.4561258823644 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 584.831266010934 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 265.275 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 22500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 22500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

