3M™ Wetordry™ Cloth Sheet 281W, P500, 4-1/2 in x 5-1/2 in, 25/Carton, 125 ea/Case
| UPC | 00051125869263 |
|---|---|
| 3M ID | 7000139213 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Wetordry™ products are backed with waterproof backing that supports both wet and dry applications. Lighter weight than cloth and smooth rather than textured, backing is preferable for lighter applications such as finishing and paint prep. At the same time, many such applications produce a significant amount of dust, clogging the abrasive points and creating an inferior work environment. These effects can be minimized by sanding with water to rinse dust away from the workpiece and the abrasive surface.
Used with water, 3M™ Wetordry™ Cloth Sheet 281W helps users rinse areas of the workpiece during finishing. It prevents dust and debris from clogging the abrasive, while allowing for a consistent, fast cut. 3M™ Wetordry™ Cloth Sheet 281W is ideal on e-coat primer and wood and may also be used dry for finishing metal and gel coats. In the marine industry, it can be used for sanding old finishes, fine feather edging and surface work. Additionally, this product comes in a number of grades – P500, P600, P800 and P1000 – so users can find the abrasive that best fits the needs of the job.
The Benefits of Aluminum OxideThe secret to a sharp, consistent and long-lasting abrasive is the mineral. One of the most important features of the 3M™ Wetordry™ Cloth Sheet 281W is its aluminum oxide mineral, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural minerals dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used in sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
The Benefits of a Cloth-Backing3M™ Wetordry™ products include 3M proprietary waterproof cloth backing, which supports both wet and dry applications. Cloth-backed sheets are known for their durability and flexibility; and they're a good first choice when working with metal. The cloth backing provides durability for either hand or machine sanding, adding to this product's versatility across a number of applications.
- Versatile cloth sheet can be used wet or dry on e-coat primer, gel coat, metal and wood
- Cloth backing provides durability for either hand or machine sanding
- Available in a range of sizes and grades to suit user preferences and project needs
- Can be run wet or dry to remove dust and keep abrasive and workpiece cool
- Aluminum oxide mineral is friable and reveals sharp cutting edges for a consistent cut
| 3M ID | 7000139213 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Grit | P500 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 281W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 4.536 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.425003038982456 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.010000168212706047 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00992080179831949 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.3 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 121.674 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 77.22383948704905 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.38294294941513235 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.24802004495798727 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.047244094488189 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.141732283464567 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.141732283464567 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1265.472 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 112.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.052 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.156 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.156 M |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 567.0097462242169 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3060352624538196 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2401002247899364 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9291.625 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1046.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 562.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 125 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 125 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 324.07952541177 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 155.01363041005297 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.313 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 15625 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 15625 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 125 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


