3M™ Wetordry™ Cloth Roll 281W, P1000 A-weight, 40-1/2 in x 22 yd, Plastic Core, ASO, No Flex, 1 ea/Case
| UPC | 00068060668219 |
|---|---|
| 3M ID | 7100325673 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Wetordry™ products are backed with waterproof backing that supports both wet and dry applications. Lighter weight than cloth and smooth rather than textured, the mesh backing is preferable for lighter applications such as finishing and paint prep. At the same time, many such applications produce a significant amount of dust, clogging the abrasive points and creating an inferior work environment. These effects can be minimized by sanding with water, or a coolant to rinse dust and cutting debris away from the workpiece and the abrasive surface.
Used with water, 3M™ Wetordry™ Cloth Roll 281W helps users rinse areas of the workpiece during finishing. It prevents dust and debris from clogging the abrasive and keeps the abrasive cutting fast. In short – it's like wet and dry sandpaper in a single product. 3M™ Wetordry™ Cloth Roll 281W is ideal on e-coat primer and wood and may also be used dry for finishing metal and gel coats. In the marine industry, it can be used for sanding old finishes, fine feather edging and surface work.
The Benefits of Aluminum OxideThe secret to a consistent, sharp abrasive is in the mineral. 3M™ Wetordry™ Cloth Roll 281W is made with aluminum oxide mineral, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural minerals dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, it is widely used in grinding applications, as well as sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
- Versatile cloth roll can be used wet or dry on e-coat primer, gel coat, metal and wood
- Cloth backing provides durability for either hand or machine sanding
- Can be run wet or dry depending upon needs of the job and user preference
- Available in a range of sizes and grades to suit unique project needs
- Aluminum oxide mineral is friable and reveals sharp cutting edges for a consistent cut
| 3M ID | 7100325673 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | A Weight |
| Grit | P1000 |
| Product Number | 281W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2300.983 G |
| Base - Metric Length Dimension | 20.116 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.028 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2332.749783609803 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.072799174289462 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.072799174289462 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 38226.92 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2300.983 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2332.749783609803 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.194999289780823 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.072799174289462 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 43.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38226.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5985.151 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2300.983 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 109.22 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88179.31021688815 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 429.99841465587264 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 152.18289496359915 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.445 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 69.029 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.125 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 30 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


