3M™ Wetordry™ Cloth Disc 281W, 8 in x NH, P600, 50/Carton, 250 ea/Case
| UPC | 00051144127870 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363748 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Used with water, 3M™ Wetordry™ Cloth Disc 281W prevents loading of the abrasive during the finishing process. It prevents dust and debris from clogging the abrasive and dulling the mineral, so it can continue cutting sharp and fast. This versatile cloth product is ideal on e-coat primer and may also be used dry for finishing metal and gel coats. In the marine industry, it's commonly used for sanding old finishes, fine feather edging and surface work.
3M™ Wetordry™ Cloth Disc 281W is made with aluminum oxide mineral, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral is tough and durable, self fracturing to expose fresh cutting edges. Conversely, traditional natural minerals like garnet dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness and strength, aluminum oxide is widely used in grinding applications, as well as sanding and finishing applications. it's suitable for a wide variety of materials in both metalworking and the marine/fiberglass markets.
The Benefits of Cloth-Backed Discs3M™ Wetordry™ products are engineered to include a waterproof cloth backing, which supports both wet and dry applications. At the same time, these applications tend to produce a significant amount of dust, clogging the abrasive points and creating an inferior work environment. These effects may be minimized by sanding with water to rinse dust away from the workpiece and the abrasive surface.
Having a water-resistant abrasive can come in handy when finishing on materials like paint and primer. As these substrates tend to generate a lot of debris, 3M™ Wetordry™ Cloth 281W can be paired with water to keep both the abrasive and workpiece clean and produce the soft finish industrial professionals desire.
- Unique mesh cloth helps prevent loading
- Versatile cloth may be run wet or dry
- May be used for finishing on e-coat primer, gel coat, and metal
- Features aluminum oxide mineral for sharp cuts and fine finishes
- Abrasive may be attached to a hand or backup pad with clamps/clips
- Available in a range of sizes and grades to suit unique project needs
| 3M ID | 7010363748 |
|---|---|
| Keywords | Wetordry Cloth Disc, Cloth Disc, 281W Disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Cloth Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Black |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | P600 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 281W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 14.334 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.025 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.6299481102899214 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03160106066158035 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.031596651416336656 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.00984251968503937 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10.323 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.332 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.025 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 136.12499469093427 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.7609996393898777 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.5798325708168328 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2230.689 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 716.6 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 935.3009788696743 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.25500576652116 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.899162854084164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15326.837 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.198 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.583 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.606 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84833.12202844878 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 701.998139871709 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 568.7397254940598 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.07992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1390165.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 257.976 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.883 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 18000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

