3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 413Q, 02002, 400, 9 in x 11 in, 50 sheets per carton, 5 cartons per case
3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 413Q is an abrasive sanding paper constructed on a light, A-weight paper backing and features a waterproof resin bonding to help prevent heat buildup. The silicon carbide abrasive and waterproof backing make this paper an ideal product for sanding applications such as paint prep, sanding, sealer sanding, and solid surface finishing.
Special Price
$65.79
Regular Price
$77.40
| UPC | 00051144020027 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000318 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 02002 is an advanced, durable abrasive that helps deliver a professional-looking finish.
Its flexible, A-weight paper backing easily conforms around contoured surfaces, and the silicon carbide mineral cuts consistently fast.
The waterproof material helps with easy debris removal, keeping your work surface cleaner to get the job done quickly.
Highly versatile, these sheets easily cut, fold, and shape to fit almost any hand tool.
For a durable wet or dry abrasive sheet, choose the 3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 02002.
- SILICON CARBIDE MINERAL: Provides a consistent cut and a fine finish
- FLEXIBILITY: Light, A-weight paper backing offers excellent flexibility in hands-on applications
- WATERPROOF: Waterproof material helps with easy debris removal
- CUSTOM CUT AND FOLD: Sheet can be cut and folded to fit any hand tool or workpiece crevice
| 3M ID | 7000000318 |
|---|---|
| Part number | 2002 |
| Keywords | 3m wetordry abrasive sheet 02002 400 9 in sanding paper silicon carbide resin bonding waterproof heat chemical deterioration resistant metal paint prep hard soft surface-finishing flexible durable industrial professional hand-tool |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Paint Preparation, Primer Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Color Family | Black |
| Grit | 400 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 413Q |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Length Dimension | 11.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 9.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 11.94 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.6907848776327474 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.026323194104874385 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.022928075267227267 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 27.707 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 44.155560752066386 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.2299589607294321 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.1464037633613635 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 0.4330708661417323 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 723.58 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 520.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.286 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.011 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 422.69145955614744 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.5807985262185955 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.732018816806817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.7007874015748032 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6926.672 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.985 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.6 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.094 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1188.29159317649 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1008.8353117579998 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 457.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 44000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 176 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


