3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 35418, 400, 2 3/4 in x 9 in, 50 Sheets/Pack, 5 Packs/Case
| UPC | 00051131354180 |
|---|---|
| 3M ID | 7100195383 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Wetordry™ Abrasive Sheet 413Q is best suited for metal sanding and finishing thanks to its versatility and fast cutting abrasive material. Its flexible, A-weight paper backing provides smooth operation and durability and can conform to the shape of contoured parts for consistent finishing.
Silicon Carbide GrainThis paper primarily uses silicon carbide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and smooth finish. This synthetic mineral is very hard but fractures easily, resulting in freshly exposed sharp edges that cut extra fast and produce a smooth, professional-looking finish. Silicon carbide products are commonly used for low-pressure applications such as cleaning and finishing on paint and metal.
Waterproof and Heat ResistantThis paper also uses a resin bonding which is specially designed to resist thermal and chemical deterioration, which can occur during sanding. This bond is very tough and excellent for precision work on hard and soft surfaces. This also allows for faster sanding and a higher cut rate. The waterproof coating enables the user to rinse areas of the workpiece and the paper during use to prevent dust and debris from clogging the points of the abrasive, while producing a faster cut at the same time.
- Silicon carbide mineral provides an aggressive cut and a consistent, fine finish
- Light, A-weight paper backing offers excellent flexibility in hands-on applications
- Resin bonding resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive cloth
- Waterproof material allows for easy debris removal
- Can be easily cut and folded to fit any hand tool or work piece crevice
| 3M ID | 7100195383 |
|---|---|
| Part number | 35418 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Sanding, Surface Preparation, Wet Or Dry Sanding |
| Backing Weight | A Weight |
| Grit | 400 |
| Product Number | 413Q |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 1.814 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.03 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.985 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.29230373421376765 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003999185436033679 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003999185436033679 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.011811023622047244 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4.79 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.814 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.03 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.985 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 18.634942781696587 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.2009998536791966 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.19995927180168396 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.7559055118110236 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 305.372 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 90.7 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 7.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 241.69576685610065 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1779982101550783 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9997963590084198 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3960.684 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 534.331 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 453.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 460.9998179643101 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.92668924303115 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.26 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 90000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 40 |


