3M™ Wetordry™ Abrasive Disc 401Q, 35351, 8 in, 1200 grade, 50 discs per carton, 5 carton per case
| UPC | 00051131353510 |
|---|---|
| 3M ID | 7100173137 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For leveling minor dust nibs, adjusting mismatched orange peel, light sanding on acrylic lacquer paint and other sanding jobs where burning or sanding through clear coat and paint are primary concerns, the 3M™ Wetordry™ Abrasive Disc 401Q makes excellent results easier: it's durable yet flexible, with a sharp cut that leaves a refined finish. The durable waterproof backing helps create consistent patterns that are easily buffed out. And the silicon carbide grain is suitable for a full range of non-aggressive sanding and polishing jobs on clear coat, plastic and metal, including areas that require hand compounding and for sanding dark colored paints.
Light, Smooth, Waterproof Backing3M™ Wetordry™ products are backed with a durable waterproof paper backing that supports wet and dry applications. Lighter weight than cloth and smooth rather than textured, the backing is preferable for lighter applications such as finishing and paint prep. At the same time, many such applications produce a significant amount of dust, clogging the abrasive points and creating an inferior work environment. These effects can be minimized by sanding with water to rinse dust away.
3M's Fastest-Cutting Abrasive MineralSilicon carbide is a very hard mineral that cuts extremely fast. In fact, it is 3M's fastest-cutting mineral abrasive. It features sharp points that fracture easily, resulting in freshly exposed sharp edges that produce a smooth, professional-looking finish.
Better Science for Better Sanding from 3M3M puts plenty of science behind the 3M™ Wetordry™ Abrasive Disc 401Q – and not just to improve your finished work. These abrasive discs make the entire sanding process easier, from the waterproof durability of each disc during wet sanding to faster cutting and easier buffing for faster production times and less labor cost. it's another way that 3M applies science to the lives of auto body professionals.
- Ideal for jobs requiring a finer grit, where dust may be a concern
- Versatile disc can be used wet or dry on paint, primer, gel coat and metal
- Waterproof backing supports wet applications for decreased loading and a faster cut
- Silicon carbide mineral has a sharp cut for a refined finish
- Waterproof resin bond adds durability for longer abrasive life
| 3M ID | 7100173137 |
|---|---|
| Part number | 35351 |
| Keywords | 35351 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Blending, Clear Coat Blending, Fine Scratch Removal, Finishing, Paint Defect Removal, Paint Finishing, Waterproof |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Gray |
| Grit | 1200 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 401Q |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Wetordry™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.447 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.4521210144782495 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.00759933417751273 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.005998778154050519 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 23.796 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.721 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 51.20001972287409 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3099986007260219 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.29993890770252596 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 839.018 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 136.05 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.032 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 50 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 363.04227529714905 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8999988910748211 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4996945385126297 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.82992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5949.197 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 861.825 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 680.25 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.268 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.123 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.92 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90742.3074688669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 338.9982066938207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.95112616202076 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.487 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 40000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 40000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |

