3M™ Vacuum Hose End Adapter 30324, 3/4 in to 1 in Hose Thread
3M Xtract™ Portable Dust Extractor Replacement Parts keep your Dust Extractor running strong. Refer to your owner’s manual for detailed parts list and schematic to identify which part you need.
Special Price
$12.95
Regular Price
$15.23
| UPC | 00051141303246 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045309 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Keep your Dust Extractor performing. Constructed from premium, industrial-quality materials, our 3M Xtract™ Portable Dust Extractor Replacement Parts are engineered specifically for your tool. They meet the same specifications and the same criteria as the original components. You can be assured the new part will fit precisely to get your Dust Extractor back in action. 3M Power Tools, designed to last. At 3M, we design tools to last, which means paying attention to every detail of the tools you use daily. We use only high quality materials, and make each part available for replacement to keep your power tool in action. At 3M.com, you can find it, order it, receive it, install it and continue to use a tool that both performs and endures.
- High-quality replacement parts designed by 3M for your 3M Xtract™ Portable Dust Extractor
- Replacement parts are easy to find and order online 24/7 at 3M.com
- Keep your dust extractor productive and performing at its peak
- Detailed schematics included in your owner’s manual make it easy to identify the part you need
| 3M ID | 7000045309 |
|---|---|
| Part number | 30324 |
| Keywords | orbital sander, replacement parts, sanders, dust extraction accessories, sanding accessories, dust extraction, sanding, dust extraction clean up, random orbital sander, dust |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Dust Extraction Systems > Dust Extraction Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M Xtract™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 28.123 G |
| Base - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.812490632855283 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06200060199425312 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 439.378 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.216 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

