3M™ Utility Cloth Sheet 314D, 9 in x 11 in P80 J-weight, 50/Pac, 250 ea/Case
| UPC | 00051115197727 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000359 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use the versatile, lightweight 3M™ Utility Cloth Sheet 314D on metal, wood, and plastic for hand or machine sanding.
Closed coat aluminum oxide construction means its greater grain density achieves finer finishes than open coat sheets. Available in grades from 40 to 400 to suit various purposes, it is ideal for multiple metalworking applications on both ferrous and non-ferrous metals: deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, as well as surface preparation for paints and coatings.
The lighter J-weight cloth backing provides superior conformability and the flexibility needed to sand circular edges or small pieces, without tearing as easily as paper or losing grit from folding or bending.
Sheets measure 11 inches in length by 9 inches in width. Utility cloth sheets are a good choice for general sanding and maintenance of metal or wood surfaces.
- Finishes contours, deburrs, removes rust
- Versatile, durable sheet performs on metal, wood and plastic surfaces
- Cloth backing is both flexible and durable enough for machine use
- Tear sheets by hand for convenient sizing and reduced waste
| 3M ID | 7000000359 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Color Family | Red |
| For Use On | Paint |
| Grit | P80 |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | 314D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.02992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 11 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 48.489 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.076 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.9622145858464943 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10689994631082529 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10689774168820344 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.029921259842519685 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 48.542 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 48.488 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.076 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 152.5373916889566 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 5.414553159260594 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 5.344005235361433 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2499.64 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 2.424 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 28.6 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 3.8 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.0 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1280.9757745499744 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.000911920101302 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.72443542205086 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.086614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20991.432 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.701 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.122 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1821.0182856470888 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1710.363867011255 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 775.808 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 16000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

