3M™ Utility Cloth Sheet 314D, 9 in x 11 in P60 X-weight, 50/Pac, 250 ea/Case
| UPC | 00051115197734 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000360 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use the versatile, lightweight 3M™ Utility Cloth Sheet 314D on metal, wood, and plastic for hand or machine sanding.
Closed coat aluminum oxide construction means its greater grain density achieves finer finishes than open coat sheets. Available in grades from 40 to 400 to suit various purposes, it is ideal for multiple metalworking applications on both ferrous and non-ferrous metals: deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, as well as surface preparation for paints and coatings.
The lighter J-weight cloth backing provides superior conformability and the flexibility needed to sand circular edges or small pieces, without tearing as easily as paper or losing grit from folding or bending.
Sheets measure 11 inches in length by 9 inches in width. Utility cloth sheets are a good choice for general sanding and maintenance of metal or wood surfaces.
- Finishes contours, deburrs, removes rust
- Versatile, durable sheet performs on metal, wood and plastic surfaces
- Cloth backing is both flexible and durable enough for machine use
- Tear sheets by hand for convenient sizing and reduced waste
| 3M ID | 7000000360 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Color Family | Red |
| For Use On | Paint |
| Grit | P60 |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | 314D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 11 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.04015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 72.756 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.102 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.975574880283619 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.16039952347522954 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.16039952347522954 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.04015748031496063 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 65.148 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 72.756 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.102 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 204.3353220564709 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 8.150489832974925 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 8.020417098285847 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.141732283464567 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.133858267716535 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3348.456 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 3.638 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 28.3 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 5.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 23.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1742.838131345554 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.999366898521686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 40.09988086880738 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.56 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 18.597 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.189 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.496 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.416 CM |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1347.0244219496021 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1283.1961878018362 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 582.048 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 8000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


