3M™ Utility Cloth Sheet 211K, 80 J-weight, 9 in x 11 in, 50/Pac, 250 ea/Case
| UPC | 00051144024100 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118253 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Utility Cloth Sheet 211K works well for multiple metalworking applications on both ferrous and non-ferrous metals: deburring operations by hand or by machine; cleaning metals prior to welding; removing rust, and other contaminants; blending and repairing metal finishes; fine sanding and polishing applications; and surface preparation for paints and coatings.
Utility cloth sheets are a good choice for general sanding and maintenance of metal or wood surfaces. The cloth backing provides the flexibility needed to sand circular edges or small pieces, without tearing as easily as paper or losing grit from folding or bending. On the other hand, the cloth can be torn by hand when a smaller piece is needed.
Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
- Fast-cutting aluminum oxide abrasive sheets come in ten standard grades to suit a variety of tasks
- Flexible cloth backing works well on contours and can be twisted or folded
- Cloth backing is both flexible and durable enough for machine use
- Sheets can be torn by hand for convenient sizing and reduced waste
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
| 3M ID | 7000118253 |
|---|---|
| Part number | 2410 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Color Family | Black |
| For Use On | Paint |
| Grit | 80 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 211K |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.02992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 11 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 52.617 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.076 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.9622145858464943 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.11600062849381704 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.11596314990924561 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.029921259842519685 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 48.542 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 52.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.076 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 152.5373916889566 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 5.824612966924466 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 5.798157495462281 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2499.64 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 2.63 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.286 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.038 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1247.5509340782462 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.799883979529902 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.9907874773114 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20443.697 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.517 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.15 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.271 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.297 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1937.8632846050739 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1855.4103985479296 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 841.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 16000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


