3M™ Utility Cloth Sheet 011K, Coarse, 9 in x 11 in, 50/Pac, 250 ea/Case
| UPC | 00051144024339 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118250 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Utility Cloth Sheet is Best for metal polishing because it provides excellent flexibility and durability, even when rolled or folded. It is constructed with aluminum oxide and bonded to a flexible J-weight cloth backing, which can be torn by hand when a smaller piece is needed. This multi-use sheet comes in three grades: coarse, medium and fine.
Multiple ApplicationsThis utility cloth sheets are suitable for many different sanding and maintenance applications on metal or wood surfaces. The cloth backing in sheet form provides the flexibility needed to sand circular edges or small pieces, without tearing as easily as paper or losing grit from folding or bending.
Importantly, this hand-held abrasive offers the precision that may not available with machine sanding. Faced with finishing intricate parts and tackling hard-to-reach areas, industrial professionals may turn to hand-held abrasives to get the job done. 3M™ Utility Cloth Roll 011K was designed to help these professionals customize their approach, applying the right amount of hand-held pressure and tailoring the abrasive to meet their project needs.
Recommended ApplicationsStrips of cloth backed abrasive are especially good for hand sanding round stock, such as tubing or rod, but useful also in curved surfaces, polishing metal and removing paint from metal surfaces.
- Aluminum oxide abrasive produces a consistent finish
- Lightweight cloth backing is both flexible and durable for hand sanding without tearing
- Flexible backing works well on contours
- Closed coat maximizes the cutting surface
- Sheets can be torn by hand for convenient sizing and reduced waste
| 3M ID | 7000118250 |
|---|---|
| Part number | 2433 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Color Family | Black |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | 011K |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 11 |
| Base - Metric Gross Weight | 48.534 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.900004051976607 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10699915432880848 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10692419715966563 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 162.232 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 48.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 176.62224300826554 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 5.7011541001009345 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 5.346209857983282 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 1.7322834645669292 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2894.32 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 2.425 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.23 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.286 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.044 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1420.4863055395401 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.999605967798797 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.731049289916406 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23277.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.154 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.125 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.318 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1421.9815910924603 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1283.0903659159876 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 582.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 12000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


