3M™ Utility Cloth Roll 211K, 500 J-weight, 1-1/2 in x 50 yd, 5 ea/Case
| UPC | 00051144050208 |
|---|---|
| 3M ID | 7010308048 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Hardworking and reliable, the 3M™ Utility Cloth Roll 211K works well for any number of applications on metal. 211K is ideal for finishing, blending and where considerable flexibility and conformity are required, such as contour work on curved surfaces. It's also exceedingly flexible relative to stiffer cloth-backed abrasives.
Tough, Durable Aluminum OxideThis roll has a closed-coat aluminum oxide, which is the abrasive of choice among industrial professionals because of its fast cut and long life. It yields an aggressive cut and a fine finish on many metals, including mild steel. Aluminum oxide mineral delivers a soft scratch pattern that is often desirable for finishing and polishing.
Better Science for Better Sanding from 3M3M creates products that grind and cut faster and last longer, helping you manage costs and maximize your time. From everyday staples like sandpaper to specialized superabrasives in multiple configurations like discs, rolls and wheels, there is a 3M Industrial Abrasive to help improve productivity and performance.
- Tough aluminum oxide abrasive mineral cuts fast and performs well on metal
- Flexible cloth backing makes a good general purpose abrasive for dry sanding
- Closed coat construction provides a consistent, fine finish
- Glue bond yields uniform, fine finishes in dry applications
- Available in grades from 80 to 500 and make-to-order converted forms
| 3M ID | 7010308048 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Color Family | Gray |
| For Use On | Paint |
| Grit | 500 |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 211K |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.689 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 42.85 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 79.71110627260624 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5189849864538065 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2676580075630461 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.687007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1306.231 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.575 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 42.85 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 556.3139315255008 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.5993341775127305 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.333880792571533 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.82992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.55 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.439763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9116.352 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.447 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.873 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.888 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.257 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.897 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88461.91727816526 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1055.9988035072106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 855.073906997157 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1449631.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 387.855 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.455 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 675 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 675 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 135 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |


