3M™ Utility Cloth Roll 211K, 100 J-weight, 1 in x 50 yd, Full-flex, 5 ea/Case
| UPC | 00051144050093 |
|---|---|
| 3M ID | 7100016843 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Hardworking and reliable, the 3M™ Utility Cloth Roll 211K works well for any number of applications on metal. 211K is ideal for finishing, blending and where considerable flexibility and conformity are required, such as contour work on curved surfaces. It's also exceedingly flexible relative to stiffer cloth-backed abrasives.
Tough, Durable Aluminum OxideThis roll has a closed-coat aluminum oxide, which is the abrasive of choice among industrial professionals because of its fast cut and long life. It yields an aggressive cut and a fine finish on many metals, including mild steel. Aluminum oxide mineral delivers a soft scratch pattern that is often desirable for finishing and polishing.
Better Science for Better Sanding from 3M3M creates products that grind and cut faster and last longer, helping you manage costs and maximize your time. From everyday staples like sandpaper to specialized superabrasives in multiple configurations like discs, rolls and wheels, there is a 3M Industrial Abrasive to help improve productivity and performance.
- Tough aluminum oxide abrasive mineral cuts fast and performs well on metal
- Flexible cloth backing makes a good general purpose abrasive for dry sanding
- Closed coat construction provides a consistent, fine finish
- Glue bond yields uniform, fine finishes in dry applications
- Available in grades from 80 to 500 and make-to-order converted forms
| 3M ID | 7100016843 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Cloth Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | J Weight |
| Bond Type | Glue |
| Color Family | Gray |
| For Use On | Paint |
| Grit | 100 |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 211K |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 10.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 1 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.816 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 107.49997681097724 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7989720594286012 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.60276064608406 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1761.609 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.727 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 837.5948247959489 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.499718877546375 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.0138032304203 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.047244094488189 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13725.72 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.309 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.635 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78049.36869716259 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 742.9578235630374 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 601.0352422815225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.279 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 272.625 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.98 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

