3M™ Unitized Wheel Mandrel 932, 2 in. x 1/4 in x 3/16 in, 5 ea/Case
| UPC | 00048011139678 |
|---|---|
| 3M ID | 7100023710 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Crafted from steel, 3M™ Unitized Wheel Mandrel also comes with two flanges that fit on either side of the wheel and a retainer nut that locks the wheel in place. Attach 3M™ Unitized Wheel Mandrel to tools like 3M™ Die Grinders (sold separately). These power tools are designed for continuous use and have features that enhance operator comfort and control. For example, the precision-balanced steel motor reduces vibration and weight, while 3M™ Gripping Material on the body enables a firm grip.
Complete Abrasive System SolutionsTo complete the system, combine the wheel and mandrel with 3M™ Die Grinders (sold separately). 3M™ Die Grinders feature ¼" collets, which provide quick and easy attachment of the mandrel/wheel assembly. In addition, 3M™ Die Grinders are designed for continuous use and have ergonomic features that enhance operator comfort and control.
When this abrasive system, including the wheel, power tool and 3M™ Unitized Wheel Mandrel, come together, you're one step closer to getting the job done.
- Designed to attach Scotch-Brite™ Unitized Wheels to rotary tools
- Small size enables access to small or intricate workpieces
- Max RPM 14,000
- Use with wheels 2”-3” in diameter and ¼” – 1/2” thick
| 3M ID | 7100023710 |
|---|---|
| Part number | 932 |
| Keywords | rotary tool, Die Grinders, Mandrel |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 99.78 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.8806868637359324 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.21997724520807085 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04995674861109326 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 47.206 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 22.66 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | MAND |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 14.40331227119147 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0998862260403544 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2497837430554663 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.5118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 236.028 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 498.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 113.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.013 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.178 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.102 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | MAND |
| Shipper - Item Unit | MAND |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 23480.71625277109 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 978.8524441008565 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 214.31356969254134 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 11.811023622047244 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 384.78 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.211 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 4290 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4290 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 858 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Pallet - Item Unit | MAND |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 66 |


