3M™ Ultra Durable 5 inch Power Sanding Discs, Universal Hole, 150 grit, Disc5in10pk150, 10/pk, 12pks/cs
Whether you are sanding wood, plastic, or metal the 3M™ Ultra Durable 5 inch Power Sanding Discs are ideal for all stages of sanding.
Special Price
$8.17
Regular Price
$9.62
| UPC | 00638060273111 |
|---|---|
| 3M ID | 7100187641 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
BUILT TO LAST. Cuts through the tough stuff and keeps on going. That’s the power of 3M Ceramic Precision Shaped Grain Technology. Premium power tool abrasives that last from one job to the next for when endurance matters.
- Cuts Fast, Lasts Long With Ceramic Minerals Technology
- Consistent Stock Cut Under Moderate To High Pressure
- Helps Reduce Airborne Dust From Patented Universal Hole Pattern Design
- Clog Resistant
- Quick And Easy Attachement And Removal With 3M Hookit Hook & Loop Technology
- Ideal for: Smoothing Wood
- For Use With Both 5-Hole And 8-Hole 5 Inch Random Orbital Sanders
- Great For Construction, Painting, Woodworking, Carpentry, And Home Improvement Projects
- For Use On Wood, Plastic And Metal
- 150 Grit/Medium
- Available in the following grits: 60, 80, 100, 120, 150, 180, 220 and 320
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Package contents: 10 discs / pack
- Size: 5 in
| 3M ID | 7100187641 |
|---|---|
| Keywords | Sanding, sanders, sand paper, sanding paper, sanding machine, abrasives |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Color Family | Purple |
| Grit | 150 |
| Product Color | Purple |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.437007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 64.864 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 138.1 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.466554838621487 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.143000641743599 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10099817155213611 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.437007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 400.935 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 45.812 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 138.1 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 388.124986879895 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9679982712231248 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2119780586256335 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6360.229 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 892.669 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 549.744 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91474.59239800369 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 420.99914511348595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.9709677656174 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.499 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.849 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2376 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2376 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |
Write Your Own Review


