3M™ TroubleShooter™ Liquid Finish Remover, 1 Quart, 6/Case
Sprayable foam formula removes soil and finish buildup. Use on baseboards, floor edges, corners, stairways and ceramic tile. Ready to use quarts.
Special Price
$135.47
Regular Price
$159.38
| UPC | 50048011295249 |
|---|---|
| 3M ID | 7010303542 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Sprayable foam formula removes soil and finish buildup. Use on baseboards, floor edges, corners, stairways and ceramic tile. Ready-to-use quarts.
- Thick solution clings to vertical surfaces
- Two to five minute dwell time
- Aggressive formula penetrates and loosens build-up quickly and thoroughly
- Non-flammable in ready-to-use solution
| 3M ID | 7010303542 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Applicator | Mop and bucket |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Ready-to-use Chemicals |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | TroubleShooter™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 1.041 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.146 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 121.27498861296935 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2950121493445756 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.0899822455126396 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1987.341 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.948 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.146 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | QTS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 927.8845191548651 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.36973024921032 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.539893473075837 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15205.303 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.518 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.688 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | QTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99045.92427295091 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1299.9998214255677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1103.5106256306735 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1623071.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 500.544 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.79 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 528 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 528 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 88 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | QTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review

