3M™ Trizact™ PSA Film Disc Roll 568XA, 3MIL, 5 in x NH, Die 500X, 25 Discs/Roll, 4 Rolls/Case
| UPC | 00051111496749 |
|---|---|
| 3M ID | 7010325694 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed with Trizact microreplicated cerium oxide, 568XA ensures a fast, consistent cut rate that easily removes defects such as scuffs, scratches and acid marks on table glass, airplane windscreens and windows, architectural glass and other solid surfaces. The film backing is water resistant and requires little water for touch-up, minimizing mess and processing steps.
Convenient PSA Disc Rolls Minimize Downtime3M™ Trizact™ PSA Film Disc Roll 568XA provides multiple adhesive-backed discs on a single roll of liner. This makes them easy to peel off one at a time, efficient to store and economical. The pressure sensitive adhesive coating on the backs is quick and simple to use – simply press the disc onto the backup pad and you're ready to go. They remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next disc
About Cerium OxideCerium oxide is an oxide of the rare earth metal, cerium. The average grain size of the particle is measured in nanometers in raw form, thus making it one of the most effective abrasives for final polishing steps on solid surfaces. It is heat resistant and effective as a polishing agent for glass mirrors, plate glass, crystal, ophthalmic lenses, precision optics and precious and semiprecious stone
Trizact Abrasives3M™ Trizact™ abrasives are engineered using 3M microreplication — the creation of microscopic 3-dimensional structures applied to a backing in a uniform and precise pattern. These pyramid-like structures contain multiple layers of mineral. When they break down during use, fresh cutting mineral continues to be exposed so results are consistent throughout the life of the abrasive.
Ongoing sharp cutting action contributes to higher throughput, more uniform results and greater productivity.
Polishes and Leaves Glass Crystal ClearUse 3M™ Trizact™ 568XA discs for a final polish. First, wet the surface slightly with a small amount of water. As you polish, the mineral "pyramids" will break down to form a slurry-like solution. The polishing action that occurs will remove scratches left by previous leveling steps.
For acrylic-filled solid surfaces, use 568XA damp as a final step to attain a high-gloss finish.
Remove silica coatings (anti-glare and static) and fluoric acid spots in a single step with 568XA.
- Microreplicated cerium oxide delivers high gloss, crisp reflection, richer appearance
- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Adhesive-backed discs easily peel off from the roll for quick handling and minimal downtime
- Use wet for glass defect repair and solid surface finishing
| 3M ID | 7010325694 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Trizact PSA Film Disc Roll 568XA, microreplicated cerium oxide, high gloss, glass finish, solid surfaces, adhesive-backed discs, PSA film disc, wet sanding, glass defect repair, solid surface finishing, scuffs removal, scratches removal, table glass repair, airplane windscreen polishing, architectural glass, water-resistant film backing, Trizact abrasives, consistent finishes, quick handling, minimal downtime, cerium oxide abrasives, final polishing, glass mirrors, plate glass, ophthalmic lenses, precision optics, polishing agent, rare earth metal, highly effective abrasives, 3M microreplication, pyramid structures, fresh cutting mineral, ongoing sharp cutting, higher productivity, crystal clear glass, high-gloss acrylic finish, remove silica coatings, fluoric acid spots removal, manufacturing applications, transportation industry, aerospace industry, metalworking solutions, personal recreation vehicles, two-wheel vehicles, woodworking polishing. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | White |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | White |
| Product Number | 568XA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 84.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 45.45048460175661 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18607014928403667 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1779130455831962 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 744.8 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 80.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 492.8083517584358 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1810163385243893 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7116521823327848 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8075.682 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 535.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 322.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 222.66688480672636 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 106.74782734991773 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 48.42 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

