3M™ Trizact™ PSA Film Disc 568XA, 3MIL, 3 in x NH, Die 300V, 250 ea/Case
| UPC | 00051111546284 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028111 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Trizact™ PSA Film Disc 568XA was engineered with defect repair in mind. Sensitive surfaces, like glass, acrylic and solid surfacing, require an abrasive that cuts aggressively without significantly gouging or scratching the surface. The mineral, adhered to a PSA backing using microreplication technology, cuts consistently and produces a high gloss level, which is often desirable during surface finishing. What's more — the film backing is water resistant and requires little water for touch-up, minimizing mess and processing steps.
Swift Tool AttachmentThe pressure-sensitive adhesive (PSA) on the back of 3M™ Trizact™ PSA Film Disc 568XA helps with easy power tool attachment; it's as simple as pressing on a sticker. The PSA backing adheres firmly to a backup pad when light pressure is applied, and it can be peeled off just as easily, leaving a clean surface for the next abrasive in the sequence. With only a thin layer of adhesive standing between the abrasive and the backup pad, power is transmitted directly to the workpiece surface and there are fewer barriers that limit the disc's ability to sand aggressively. Convenient liners reduce contamination of the adhesive, maximizing adherence to the disc pad.
3M™ Science, Applied to Trizact™ Abrasives3M™ Trizact™ abrasives revitalize light dimensioning and finishing work by reducing processing steps, increasing throughput and creating consistency. Big benefits are achieved through a proprietary 3M technology called microreplication. During microreplication, small three-dimensional structures resembling pyramids are adhered to a backing. These "pyramids" contain layers of mineral, and they begin to break down after repeated use, continually exposing fresh mineral. The cycle of mineral renewal sustains the abrasive's sharpness. Ongoing sharp cutting action reduces the need to swap out the abrasive, contributing to higher throughput and increased productivity. Additionally, because the mineral is uniformly distributed over the abrasive surface, the workpiece receives fixed – rather than erratic– contact for a consistent cut.
- Designed for defect repair, finishing and polishing
- Natural cerium oxide mineral cuts sharply without gouging substrate
- 3M™ Trizact™ microreplication technology enhances consistent cutting action
- Adhesive backing for swift, easy power tool attachment
- Little water required for optimal results
| 3M ID | 7000028111 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Trizact, PSA Film Disc, 568XA, cerium oxide, abrasive, glass defect repair, acrylic solid surface finishing, consistent cutting action, microreplication technology, pressure-sensitive adhesive, PSA backing, defect repair, finishing, polishing, sharp cutting, minimal gouging, high gloss finish, water resistant, easy tool attachment, power tool, surface finishing, manufacturing, transportation, aerospace, metalworking, personal recreation vehicles, two wheel vehicles, woodworking, high throughput, increased productivity |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | White |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | White |
| Product Number | 568XA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.629 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.61 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.21614610158354175 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.008000575494689207 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.007998370872067359 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.024015748031496063 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3.542 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.628 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.61 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 249.08061627146876 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2465104516639025 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9995927180168396 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.716535433070866 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4081.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1019.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 907.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.119 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.196 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 250 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 250 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.8225402689203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 647.868040637456 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 293.868 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 81000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 81000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |


