3M™ Trizact™ Performance Sandpaper, 03056, 5000, 3 2/3 in x 9 in, 20 packs per case
| UPC | 00051131030565 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363047 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Premium Performance Sandpaper for Auto Body Work
Designed specifically for hand sanding, our 3M™ Performance Sandpaper delivers the performance of our aluminum oxide/ceramic blend abrasive – built for jobs requiring an aggressive cut, where sheets must last a long time without clogging or wearing down. These sheets are built on light A-weight paper that attaches quickly and easily to sanding blocks.
Hard, Tough and Sharp
3M's fastest cutting, longest lasting abrasive saves labor costs and improves the quality of your collision repair jobs. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. This natural mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, keeping it sharper longer than traditional natural abrasives. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys. It is blended with a ceramic designed to enhance the toughness and hardness of the grain. Ceramic abrasives are engineered to cut fast and handle intense heat and stress applications. Ceramic/aluminum oxide blends are excellent for moderate to heavy stock removal common in auto body repair.
Hand Sanding Where it Matters Most
3M™ Performance Sandpaper is available in coarse 180 grit sheets for shaping and sanding body filler, as well as refining 80 grit scratches in the filler. Once the 180 grit sandpaper scratches are filled with glaze or spot putty, you can use Performance Sandpaper in 320 grit to shape and sand prior to priming. This sandpaper is ideal for use during Step 3 of the 3M™ Body Repair System.
About the 3M™ Body Repair System
Even a small repair can seem complex at first. So 3M's Body Repair System simplifies the entire automotive body repair process by dividing it into four stages:
Stage 1 – Prepare. This stage includes pulling dents, removal of paint and rust and efficient, effective masking of the area.
Stage 2 – Fill. This stage involves patching holes with reinforced filler and smoothing and shaping filler before painting.
Stage 3 – Paint. This stage includes painting the area and blending and smoothing primer and paint.
Stage 4 – Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces.
3M supplies premium products such as abrasives, tapes, body fillers and tools for every stage. This system helps you work easily, efficiently and successfully across the entire body repair process.
Recommended Applications
Shaping of plastic filler Putty shaping Putty sanding Filler sanding Featheredging
Smoothing putty before priming
Better Science for Better Sanding from 3M
Our 3M™ Performance Sandpaper is a key part of a complete system for successful auto body work. With its combination of light paper and tough blended grain, it is also an excellent example of how 3M brings out the best in any of your auto care projects: Science. Applied to Life.TM
- POLISH CLEAR COAT AND PAINT AND RESTORE SHINE - 5000 GRIT is the ideal abrasive for detailed finishing and polishing
- FAST, CONSISTENT CUT - Trizact™ technology delivers fast, extremely consistent cut
- SMOOTH REFINED FINISH - Very fine grade abrasive delivers refined finishes to auto clear coats
- REDUCE COMPOUNDING - Removes very small scratches to reduce or eliminate need for compounding and reduce polishing time
- IDEAL FOR STEP 4 OF THE 3M BODY REPAIR SYSTEM - Finish. The final stage for showroom-grade results: removing small defects, sealing and polishing clear coats and other painted surfaces
- Trizact structured abrasives and its microscopic three-dimensional mineral are designed to remove very fine scratches and leave metal surfaces ready for polishing
- Lightweight foam backing provides flexibility and attaches easily to sanding blocks
- Excellent for wet sanding to reduce dust and prolong sheet life
- Ideal to use with 3M Sanding Blocks; Easy to attach and Remove
- Suitable for hand or machine sanding
| 3M ID | 7010363047 |
|---|---|
| Part number | 3056 |
| Keywords | 5000 grit,5000 grit sandpaper,5000 grit wet sandpaper,5000 grit sanding disc,5000 grit whetstone,5000 grit wet dry sandpaper,5000 grit sharpening stone,5000 grit trizact,5000 grit waterstone,wet dry sandpaper 1000 to 5000 grit,1 x 30 5000 grit sanding belts,3m 3056 trizact 3-2/3" x 9" 5000 grit performance sandpaper,5000 grit sandpaper disc,5000 grit paste,5000 grit sandpaper automotive,120 to 5000 assorted grit sandpaper,5000 grit sanding disc 3 inch,5000 grit sandpaper 5 inch,5 inch 5000 grit sanding disc,5000 grit 6 inch,3000 5000 7000 grit sandpaper,3000 5000 7000 high grit wet and dry sandpaper,5000 grit 5 inch sanding discs,4x36 sanding belts 5000 grit,5000 grit 3m,5000 grit polishing stone,4x36 5000 grit,3000 4000 5000 grit sandpaper,sandpaper 1000 to 5000 grit,3000 and 5000 grit sandpaper orbital,5000 grit automotive sandpaper,whetstone 5000 grit,5000 grit bowling ball,5000 grit ceramic stone,5000 grit diamond,5000 grit foam sandpaper wet dry automotive,5000 grit sandpaper wet |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Application | Dent Finish, Rust Finish |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 10.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.37519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.937007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 31.751 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.95081730320941 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06999897286632048 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.030000504638118142 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.37519685039370076 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.245 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 13.608 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 74.74725185670843 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.3499992735768461 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.1500025231905907 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 10.124803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.8748031496062991 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.937795275590551 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1224.888 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 68.04 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 25.717 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 4.762 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.002 CM |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 384.3407824610925 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6659980413691704 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6000100927623628 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6298.217 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 755.684 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 272.16 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.382 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88703.99847098907 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 323.9999385351213 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 105.60177632617585 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1453598.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 47900.16 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.76 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 176 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


