3M™ Trizact™ Hookit™ Foam Abrasive Disc 02087, 3000, 3 in (76 mm), 15 Discs/Carton, 4 Cartons/Case
| UPC | 00051131020870 |
|---|---|
| 3M ID | 7100312601 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
You'll see long abrasive life and consistent finishes thanks to the patented 3M™ Trizact™ Abrasives. They are built with our unique three-dimensional structures which wear to reveal fresh, sharp abrasive mineral.
3M™ Trizact™ Hookit™ Foam Abrasive Disc 3000 can reduce the risk of heavy swirl marks which can be introduced during aggressive compounding. Used damp, they deliver the anti-loading benefits of wet sanding without the productivity-reducing hydroplaning which can happen when power sanding on overly-wet surfaces.
The foam backing provides plenty of control and consistent contact with the surface - great for preserving orange peel. Can be used with a soft interface pad for added conformability over curved surfaces.
When used with other 3M™ Trizact™ abrasives and one of the 3M™ Perfect-It™ Paint Finishing Processes, they can reduce overall polishing time.
3M™ Trizact™ Hookit™ 3000-grade Foam Abrasive Discs are available in 3-, 5-, and 6-inch diameter discs and 2 3/4 x 5 1/2-inch sheets.
- Reduce the need for aggressive compounding with 3000-grade 3M™ Trizact™ Hookit™ Foam Abrasive Discs for paint finishing.
- These 3000-grade 3M™ Trizact™ Hookit™ Foam Abrasive Discs help increase shop productivity by eliminating the need for aggressive wool compounding pads and reducing polishing time.
- Compared to traditional buffing, using 3M™ Trizact™ Abrasives for removing sand scratches can reduce the possibility of swirl marks, burn through, and other defects caused by more aggressive processes.
- 3M™ Trizact™ abrasives have unique three-dimensional abrasive structures which are distributed across the abrasive surface. As the structures wear, fresh mineral is exposed, delivering consistent finishes and longer disc life.
- They help refine curly Q's, pigtails, and other inconsistent sand scratches.
- Used damp, they deliver long life and less loading than dry sanding.
- Foam backing provides plenty of control and consistent contact with the surface –great for preserving orange peel.
- Allows technicians to refine paint scratches using a lighter dual-action sander instead of a heavier polisher.
- When used with other 3M™ Trizact™ abrasives and a 3M™ Perfect-It™ Paint Finishing system, they can reduce overall polishing time.
- When using a dual-action sander, make at least five passes with 50% overlap.
- Available in 3-, 5-, and 6-inch diameter discs as well as 2 3/4 x 5 1/2-inch sheets.
| 3M ID | 7100312601 |
|---|---|
| Part number | 2087 |
| Keywords | Compound, Polish, Finish, Gloss, Extreme, Fast Cut, Ultra Fina, Extra Fine, Famous Finish, Denib Polish, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Foam Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Fine Finishing, Hand Sanding, Machine Sanding, Paint Finishing, Paint Finishing & Detailing, Refining Scratches, Sand Scratch Removal, Surface Finishing |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Grit | 3000 |
| Product Number | 443SA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | KAR |
| Base - Customary Height Dimension | 3.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.12480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 2 |
| Base - Metric Gross Weight | 53.796 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.937 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.937 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAR |
| Consumer - Billing Unit | KAR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.52875756145213 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11859987856497674 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07936641438655592 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.1248031496062993 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.1248031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 320.019 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 36.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.937 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.937 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | KAR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 131.3726485720688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3979512045143088 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3174656575462237 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2152.812 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 634.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 144.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 873.0305582521153 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 190.47939452773423 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 86.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |

