3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 568XA, 3MIL, 6 in x NH, Die 600Z, 25/Carton, 100 ea/Case
| UPC | 00051141274973 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119189 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Trizact™ Hookit™ film discs are suitable for use on a variety of solid surfaces, topcoats, and to accommodate most finish and process requirements. This disc is manufactured with the 3M™ Hookit™ attachment system for quick mounting and removal and to hold the disc securely in place during use. Hookit™ discs conveniently and firmly attach to a hook-and-loop backup disc pad (sold separately) on rotary or random orbital tools, can be removed cleanly and easily, and can be re-used again and again for the life of the disc.
Unlike conventional abrasives, 3M™ Trizact™ discs start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent quality. 3M™ Trizact™ discs last longer than conventional discs and provided precise finish control such that operators can reduce grade sequences, requiring fewer process steps and fewer abrasive products. Three-dimensional structures uniformly distributed over the entire surface ensure consistent performance and eliminate disc-to-disc variation.
The 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 568XA uses cerium oxide abrasive mineral. Cerium oxide is an oxide of the rare earth metal, cerium. The average grain size of the particle is measured in nanometers in raw form, thus making it one of the most effective abrasives for final polishing steps on solid surfaces. It is heat resistant and effective as a polishing agent for glass mirrors, plate glass, crystal, television tubes, ophthalmic lenses, precision optics, precious, and semiprecious stone.
- Proprietary 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Use wet or dry to create high gloss level for glass defect repair and solid surface finishing
- Micron sized abrasive pyramids produce a high-gloss
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Produces finer finishes than paper and film-backed abrasives
| 3M ID | 7000119189 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Trizact, 3M Hookit, 3M Trizact Hookit Film Disc, 3M Trizact Hookit Film Disc 568XA, microreplication technology, cerium oxide, abrasive mineral, film backing, predictable finish, wet or dry sanding, high gloss finish, glass defect repair, solid surface finishing, mini random orbital sanders, polish-ready finish, paper-backed abrasives, film-backed abrasives, solid surfaces, topcoats, finish requirements, hook-and-loop backup pad, rotary tools, random orbital tools, abrasive products, consistent performance, cerium oxide abrasive, final polishing, heat resistant abrasive, polishing agent, automotive abrasives, manufacturing abrasives, transportation abrasives, aerospace abrasives, metalworking abrasives, personal recreation vehicles, two-wheel vehicles, woodworking abrasives. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | White |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | White |
| Product Number | 568XA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.06 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.524 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030000504638118142 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.010802650847059002 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.06 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 35396.06 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.524 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 53.5759181754584 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7500126159529535 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.270066271176475 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 877.952 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 122.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 3.8 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 406.6622306472959 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.000050463811814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0802650847059 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6664.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1360.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 490.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 623.9082019832035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 213.89248677176823 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.02 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 19800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 19800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |

