3M™ Trizact™ Hookit™ Clear Coat Sanding Abrasive Disc 02095, P1500, 5 in (127 mm), 25 Discs/Carton, 4 Cartons/Case
3M™ Trizact™ Hookit™ Clear Coat Sanding Abrasive Discs are ideal for removing defects in the paint, such as dust nibs and matching orange peel. They're used prior to paint finishing abrasives or traditional buffing compounds and pads. These film-backed discs are used damp to help prevent loading and the curly-Qs and pig tails that dry sanding discs can leave behind.
Special Price
$70.92
Regular Price
$83.44
| UPC | 00068060060594 |
|---|---|
| 3M ID | 7100312234 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Prepare clear coat surfaces for finishing with 1500 grade 3M™ Trizact™ Clear Coat Sanding Discs. These film-backed discs are designed for damp sanding to remove paint defects and refine sanding scratches prior to buffing or using 3000-grade 3M™ Trizact™ paint finishing abrasives.
These durable discs have a film backing that resists tearing and flexes over uneven surfaces. Discs are used damp to maintain a clean surface and maximize disc life.
Used before any 3M™ Perfect-It™ Paint Finishing system or traditional buffing process.
Level dirt nibs and refine sand scratches with fewer deep-scratch defects than dry sanding abrasives with 3M™ Trizact™ Clear Coat Sanding Discs P1500.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: This disc is made for leveling dust nibs and sanding out mismatched orange peel on all automotive and industrial paints, as well as clearcoats
- PROFESSIONAL FINISHES: The P1500 grit enables smooth, fine finishes
- EXPERIENCE THE 3M™ TRIZACT™ DIFFERENCE: The 3M™ Trizact™ 3-dimensional mineral abrasive structures are uniformly distributed with multiple layers, meaning that as the structures wear, fresh, sharp mineral is exposed to keep the results consistent
- FAST AND EASY DISC CHANGEOVERS: Utilizes a hook and loop-style Hookit™ backing that firmly connects the disc while eliminating the dust and debris contamination that adhesive-backed abrasives can suffer from
- Hookit™ attachment system allows for fast, easy changeouts with Hookit™ abrasive discs, disc pads, and soft interface pads.
- These P1500 grade discs are available in 3-inch, 5-inch and 6-inch diameters.
| 3M ID | 7100312234 |
|---|---|
| Part number | 2095 |
| Keywords | Compound, Polish, Finish, Gloss, Extreme, Fast Cut, Ultra Fina, Extra Fine, Famous Finish, Denib Polish, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Application | Clear Coat, Defect Repair/Leveling, Machine Sanding, Paint Defect Removal, Paint Finish Solution, Paint Finishing |
| Grit | 1500 |
| Product Number | 471LA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | KAR |
| Base - Customary Height Dimension | 5.118110236 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.118110236 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.984251969 |
| Base - Metric Gross Weight | 239.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 13.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAR |
| Consumer - Billing Unit | KAR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.78253188002439 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5286685047193365 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.49604008991597454 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 422.5 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 225.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | KAR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 267.6239624132792 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.350998540826425 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9841603596638981 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4385.571 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1066.395 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 900.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.288 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.986 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86226.55040585672 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 683.9996007869356 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 547.6282592672359 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.413 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 248.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.712 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 276 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 46 |
Write Your Own Review


