3M™ Trizact™ Hookit™ Clear Coat Sanding Abrasive Disc 02094, P1500, 3 in (76 mm), 25 Discs/Carton, 4 Cartons/Case
3M™ Trizact™ Hookit™ Clear Coat Sanding Abrasive Discs are ideal for removing defects in the paint, such as dust nibs and matching orange peel. They're used prior to paint finishing abrasives or traditional buffing compounds and pads. These film-backed discs are used damp to help prevent loading and the curly-Qs and pig tails that dry sanding discs can leave behind.
Special Price
$48.42
Regular Price
$56.96
| UPC | 00068060060617 |
|---|---|
| 3M ID | 7100324144 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Prepare clear coat surfaces for finishing with 1500 grade 3M™ Trizact™ Clear Coat Sanding Discs. These film-backed discs are designed for damp sanding to remove paint defects and refine sanding scratches prior to buffing or using 3000-grade 3M™ Trizact™ paint finishing abrasives.
These durable discs have a film backing that resists tearing and flexes over uneven surfaces. Discs are used damp to maintain a clean surface and maximize disc life.
Used before any 3M™ Perfect-It™ Paint Finishing system or traditional buffing process.
Level dirt nibs and refine sand scratches with fewer deep-scratch defects than dry sanding abrasives with 3M™ Trizact™ Clear Coat Sanding Discs P1500.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: This disc is made for leveling dust nibs and sanding out mismatched orange peel on all automotive and industrial paints, as well as clearcoats
- PROFESSIONAL FINISHES: The P1500 grit enables smooth, fine finishes
- EXPERIENCE THE 3M™ TRIZACT™ DIFFERENCE: The 3M™ Trizact™ 3-dimensional mineral abrasive structures are uniformly distributed with multiple layers, meaning that as the structures wear, fresh, sharp mineral is exposed to keep the results consistent
- FAST AND EASY DISC CHANGEOVERS: Utilizes a hook and loop-style Hookit™ backing that firmly connects the disc while eliminating the dust and debris contamination that adhesive-backed abrasives can suffer from
- Hookit™ attachment system allows for fast, easy changeouts with Hookit™ abrasive discs, disc pads, and soft interface pads.
- These P1500 grade discs are available in 3-inch, 5-inch and 6-inch diameters.
| 3M ID | 7100324144 |
|---|---|
| Part number | 2094 |
| Keywords | Compound, Polish, Finish, Gloss, Extreme, Fast Cut, Ultra Fina, Extra Fine, Famous Finish, Denib Polish, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Clear Coat, Defect Repair/Leveling, Machine Sanding, Paint Defect Removal, Paint Finish Solution, Paint Finishing |
| Backing Material | Film |
| Grit | 1500 |
| Product Number | 471LA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | KAR |
| Base - Customary Height Dimension | 3.11023622 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.11023622 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.984251969 |
| Base - Metric Gross Weight | 229.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.9 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAR |
| Consumer - Billing Unit | KAR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.521229672380604 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.505960891714294 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 156.025 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 220.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | KAR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 131.3726485720688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.1510502921378505 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9400679072269227 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2152.812 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 975.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 880.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1324.9781957311143 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1164.0407443361537 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 528.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |
Write Your Own Review

