3M™ Trizact™ Diamond TZ Abrasive Pads, Gold, 4 Pads/Carton, 4 Cartons/Case
Diamond disc system for more aggressive refurbishing of stone floors with apparent wear or damage from scratching or pitting caused by ice melting chemicals or wear from pallets, heavy traffic or other mechanical damage.
Special Price
$955.44
Regular Price
$1,124.04
| UPC | 50051125860180 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135858 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates a smooth, highly refined surface ready for finishing with Scotchgard™ Stone Floor Protector. Consistently and rapidly smoothes and levels stone floor surfaces. For use on low speed rotary or automatic equipment.
- Micro-replicated composite diamond abrasive structures consistently and rapidly smooth and level stone floor surfaces
- Works on concrete, terrazzo, marble, and other stone floor types
- Self break-in feature that allows for quick cutting
- Part of the 3M™ Stone Floor Protection System
| 3M ID | 7100135858 |
|---|---|
| Part number | 86018 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Abrasive Material | Diamond |
| Color Family | Yellow |
| Material | Diamond Abrasive |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 86018 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Trizact™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 5.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 52.362 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 8.627964106321913 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1154384497252456 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.09699016762561505 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 141.387 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 43.994 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 22.066063817167006 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42799882193785577 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3879606705024602 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.3748031496062993 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.1248031496062991 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 361.598 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 175.976 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.572 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.765 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.857 CM |
| Consumer - Item Quantity | 4 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 138.04773081987108 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8469997632455766 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5518426820098408 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2262.197 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 837.785 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 703.904 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.477 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93244.28097675093 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1101.9982545120854 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 900.0680500864686 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.528 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 408.264 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.475 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 580 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 58 |
Write Your Own Review


