3M™ Topline Pre-Burnish Floor Conditioner, 1 Gallon, 4/Case
No rinse neutral conditioner will not dull or damage floor finish. Pre burnish floor conditioner recommended for use with the Scotch Brite™ Diamond Pad System. Dilution rate: 1:128
Special Price
$240.87
Regular Price
$283.37
| UPC | 50048011141850 |
|---|---|
| 3M ID | 7100077222 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
No-rinse neutral conditioner will not dull or damage floor finish. Pre-burnish floor conditioner recommended for use with the Scotch-Brite™ Diamond Pad System. Dilution rate: 1:128
- TO be used prior to burnishing floors.
- For use in Autoscrubber or mop & bucket.
- Cleaning areas include bathrooms, floors, office space/classrooms, patient rooms.
| 3M ID | 7100077222 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Applicator | Auto scrubber |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Ready-to-use Chemicals |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 4.108 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 27.762 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 9.056589730554771 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 9.056589730554771 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.92992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.209 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.108 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.762 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.61 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1742.1058464164173 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.76077626702583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.226358922219084 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28548.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.128 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.432 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78232.43992944679 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1410.9584779832164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1304.1489211998871 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.282 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 591.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

