3M™ TopLine Burnish Floor Pads 3200, White/Umber, 510 mm x 82 mm, 20 in, 5 ea/Case
Restores gloss to dull floors in a single pass. Optimizes ultra high speed floor care on a wide variety of floor finishes. Minimizes finish removal.
Special Price
$50.83
Regular Price
$59.80
| UPC | 50048011180668 |
|---|---|
| 3M ID | 7100001579 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- High-speed burnishing pad is optimized to provide gloss generation and black mark removal in one pad
- Made of high quality synthetic fibers in a non-woven web bonded with a durable resin system that permeates the entire pad
- Optimizes UHS burnishing on a wide variety of finishes
- Combines black mark removal and gloss generation in one pad
- Provides a brilliant, durable, long lasting , high gloss "wet" look
- Easy application - low mop drag
- Excellent leveling, dry time, and slip resistance
- Responds quickly to spray buffing or burnishing
- Formulation is APE-Free
- Superior soil, abrasion, and black mark resistance compared to traditional acrylic floor finishes
| 3M ID | 7100001579 |
|---|---|
| Part number | 3200 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Amber White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 20 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 20 |
| Base - Metric Gross Weight | 243.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 400.00002440949766 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5363846838958072 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5363846838958072 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 20.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 20.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6554.826 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 243.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 50.8 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 50.8 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2444.171634406261 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.714789117815187 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6808211081681113 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 20.708661417322833 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40052.797 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.685 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.216 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.526 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.518 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 165.3466966386582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 96.54924310124528 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.794 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

