3M™ TopLine Autoscrubber Pad 5000, 20 in x 14 in, 10/Case
For light scrubbing of floors with autoscrubber prior to burnishing. Excellent daily cleaning pad, minimal finish removal. Open construction resists clogging and allows for easy cleaning.
Special Price
$97.32
Regular Price
$114.49
| UPC | 50048011598951 |
|---|---|
| 3M ID | 7010385726 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Automatic
Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Scrubs and cleans
- For daily use
- Ideal for use on an autoscrubber
- Helps maintain floor appearance
- Made of high qualifty syntehtic fibers in a non-woven web bonded with a durable resin system that permeates the entire pads
- High Solids finish with excellent leveling and fast dry time
- Easy application - low mop drag
- Excellent slip resistance
- Formulation is APE-free and meets CARB 2010 standards for VOCs in floor finishes
- Superior soil, abrasion, and black mark resistance
| 3M ID | 7010385726 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | No |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Amber Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 20 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 210.966 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4651004160409488 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4649549109479068 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.006 YD3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 210.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3195.437571977506 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.81799909905892 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.649549109479068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 52363.84 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.639 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.109 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 52.07 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99973.27770246091 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 174.99853447711212 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 111.58917862749763 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.5 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1638268.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.616 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.615 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 110.49 CM |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

