3M™ TopLine Autoscrubber Pad 5000, 18 in, 5/Case
For light scrubbing of floors with autoscrubber prior to burnishing. Excellent daily cleaning pad, minimal finish removal. Open construction resists clogging and allows for easy cleaning.
Special Price
$45.01
Regular Price
$52.96
| UPC | 50048011180507 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046000 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Scrubs and cleans
- For daily use
- Ideal for use on an autoscrubber
- Helps maintain floor appearance
- Made of high qualifty syntehtic fibers in a non-woven web bonded with a durable resin system that permeates the entire pads
- High Solids finish with excellent leveling and fast dry time
- Easy application - low mop drag
- Excellent slip resistance
- Formulation is APE-free and meets CARB 2010 standards for VOCs in floor finishes
- Superior soil, abrasion, and black mark resistance
| 3M ID | 7000046000 |
|---|---|
| Part number | 5000 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Amber Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 18 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 18 |
| Base - Metric Gross Weight | 191.733 G |
| Base - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 324.00001611026846 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.42269890915493136 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4226261566084103 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 18.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 18.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5309.409 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 191.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2211.2258791446716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.1504057266219005 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.114233094352976 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 19.409448818897637 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36235.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.429 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.959 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.5 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.493 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 143.30047042017043 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 76.07270818951386 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34.506 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

