3M™ TopLine Autoscrubber Pad 5000, 17 in, 5/Case
For light scrubbing of floors with autoscrubber prior to burnishing. Excellent daily cleaning pad, minimal finish removal. Open construction resists clogging and allows for easy cleaning.
Special Price
$39.60
Regular Price
$46.59
| UPC | 50048011180491 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045999 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Scrubs and cleans
- For daily use
- Ideal for use on an autoscrubber
- Helps maintain floor appearance
- Made of high qualifty syntehtic fibers in a non-woven web bonded with a durable resin system that permeates the entire pads
- High Solids finish with excellent leveling and fast dry time
- Easy application - low mop drag
- Excellent slip resistance
- Formulation is APE-free and meets CARB 2010 standards for VOCs in floor finishes
- Superior soil, abrasion, and black mark resistance
| 3M ID | 7000045999 |
|---|---|
| Part number | 5000 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Amber Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.172 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 288.99996973222295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3791950909579894 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3791950909579894 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4735.861 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.172 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1776.237769010971 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.70066271176475 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8959754547899472 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.677165354330707 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29107.322 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.225 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.86 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.449 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.441 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.91433828571675 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 83.42292001075768 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


