3M(TM) Random Orbital Buffer 28392, 5 in Diameter 10 mm Orbit, 1 ea/Case
Pneumatic 3M™ Pistol Grip Tools are designed with operator comfort in mind and are ideal for intermittent use on non-production spot sanding and finishing applications as well as paint prep and weld burn clean-up.
Special Price
$0.85
Regular Price
$1.00
| UPC | 00051141283920 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045270 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed for Ease of Use on Spot Repairs
Ideal for intermittent auto body spot repairs, the low-profile pistol-grip design provides access to tight or contoured areas such as around door jambs, bumpers, headlights, and so on. The direct mount feature permits increased visibility, allowing operators to minimize rework. Additionally, the durable composite body is less likely to mar if it bumps against the work surface. Available in 3 configurations (3" rotary sander, 3" buffer, and 3" random orbital sander) to make quick work of typical spot repairs, including weld cleanup, edge blending and feathering, and paint finishing/buffing.
- Powerful lightweight tools primarily intended for use in the automotive aftermarket and ideal for intermittent use on light duty spot sanding and finishing applications
- Pistol grip design allows sanding hard-to-reach areas such as those found in door jambs, bumpers, and headlight lenses with ease
- Durable composite body feels good in the hand and has less potential to mar if bumped against the work surface
| 3M ID | 7000045270 |
|---|---|
| Part number | 28392 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Application | Finishing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 2.90 (1.32) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.496062992 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.19685039 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.992125984 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.833 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.386 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 793.3086732315197 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.041073265848806 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.231976763630305 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.013 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 1.833 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.466 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.386 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | TOOL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Item Quantity | 90 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TOOL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


