3M™ Tapered Spindle Mount Adapter, 50 ea/Case
| UPC | 00048011301334 |
|---|---|
| 3M ID | 7100008859 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Tight areas and tough spots — these are workpiece challenges industrial professionals face when fashioning various parts. Scotch-Brite™ Radial Bristle Discs are springy abrasives that conform to substrates, forgive part protrusions and extrusions, and get inside internal diameters when necessary. But it takes more than a disc to get the job done. The 3M™ Tapered Spindle Mount Adapter was created to help operators attach their Scotch-Brite™ 2" and 3" Radial Bristle Discs (sold separately) to their bench motors, so they can get back to the business of polishing and finishing.
Maintenance and AssemblyThe 1/16" to 1/2" wide adapter has a threaded attachment type, which locks the bristle disc to the tapered spindle shaft with some simple twists. To bring the system to life, industrial professionals will typically start by removing outer guards from the bench motor and attaching the tapered spindle to the shaft. The 3M™ Tapered Spindle Mount Adapter threads through the bristle disc's center hole and attaches to the tapered spindle on the bench motor. Once all parts are secure and locked in place, operators are ready to get to work.
Make the Most of Your DiscScotch-Brite™ bristle discs are flexible enough to conform to irregular surfaces, producing consistent finishes even on the most complex parts. Given their small size, they can fit inside internal diameters and help finish small areas. From electronics and aerospace manufacturing to jewelry making and woodworking, the Scotch-Brite™ Radial Bristle Discs help operators across industries achieve fine finishes. With that in mind, the 3M™ Tapered Spindle Mount Adapter is designed to help you make the most of your disc and minimize the need for investment in additional equipment.
- Adapter configured for convenient disc mount of 2" to 3" Scotch-Brite™ fine bristle discs
- Fits on standard tapered spindle for bench motors
- Threaded attachment
- Helps contribute to success of metalworking applications, including finishing and polishing
| 3M ID | 7100008859 |
|---|---|
| Part number | 30133 |
| Keywords | 3M, Tapered Spindle Mount Adapter, Scotch-Brite fine bristle discs, bench motors, metalworking, finishing, polishing, threaded attachment, radial bristle discs, industrial applications, abrasive tools, machinery maintenance, disc mounting adapter, bench motor accessories, abrasive disc adapter, metal finishing tools, flexible bristle discs, conform to surfaces, automotive, manufacturing, aerospace, energy, transportation, collision repair, marine, metalworking tools, OEM equipment, industrial polishing, surface finishing tools, 3M products. |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Spindle Adapter |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.442 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.62432220927434 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011997556308101037 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00999575896746235 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 59.392 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.534 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 181.216110463717 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5998778154050519 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.49978794837311746 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2969.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 272.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 226.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.116 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 260.14546937815555 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 188.92072633408714 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 85.693 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 18900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 18900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


