3M™ Tape and Residue Remover, 1 pt (16 oz/473 mL), 6 per case
| UPC | 00051131359758 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045520 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
In applications such as collision repair where removing tape and tape residue is essential,the 3M™ Tape and Residue Remover helps you deliver excellent results and high customer satisfaction with less effort and expense. This paste type remover simply spreads over tape and tape residue and then wipes off, greatly reducing the need for scraping or scrubbing painted surfaces. This is invaluable for auto body panels, when rework is particularly costly and time-consuming. The dwell time for residue removal can be as little as one minute, leaving finished auto body panels and other surfaces clean and scratch-free. The remover can also be used to remove polyurethane protective tapes and for the removal of neoprene rubber tapes. Simply apply, wait for the tape to separate, remove the tape and clean the surface with a damp cloth.
3M™ Tape and Residue Remover reduces the effort required to remove stubborn tape and residue, and also the time needed to repair scratched panels after scraping and scrubbing.
The Science of Better Collision RepairOperators no longer have to accept the time-consuming hassle of cleaning up the tape and residue left after common masking procedures. The 3M™ Tape and Residue Remover gives them that time back for better results and better business. it's an excellent example of how 3M applies science to improve the lives of collision repair professionals.
- Efficiently removes tape and residue after masking
- No need to scrub painted panels, preserving finished surfaces and saving rework
- Can loosen tape residue quickly
- Removes polyurethane protective tapes, neoprene rubber and more
- Easy to use – just spread on and wipe off
| 3M ID | 7000045520 |
|---|---|
| Part number | 35975 |
| Keywords | 35975 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.875 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.635 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 123.825 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.41167984698174 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3646614029243922 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.874803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 973.583 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.619 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 123.825 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 123.82 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 458.79798846211867 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.900061524403508 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.190173040168203 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7518.352 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.037 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.715 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1587.3282877311185 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1433.3177606140068 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 650.142 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1050 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1050 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 175 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 35 |


