3M™ Tan Burnish Pad 3400, 17 in, 5/Case
For use with ultra high speed machines (1,500–3,000 RPM) on harder finishes or in high traffic areas. Produces brilliant wet look in gloss. Designed for exceptional durability, life and superior mark removal.
Special Price
$34.22
Regular Price
$40.26
| UPC | 50048011056048 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045914 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Electric, Battery, Propane Machine Speed: Ultra High Speed, 1,500 RPM and above
- Used for high speed burnishing on harder finishes and high traffic conditions
- Made of polyester fiber in a non-woven web having resins throughout and bonded to the web structure
- Produces good gloss improvement while removing scuffs and marks
- Exceptional durability and life
- For use with electric, battery and propane floor machines running at ultra high speed (1500 rpm and above)
- Helps enhance safety and productivity: no slippery residue from stripper; no cleanup on baseboards or nearby floors; no chemical contamination on skin, clothes and shoes
| 3M ID | 7000045914 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Beige |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 17 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 194.636 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 288.99996973222295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.42909892862615834 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4290195622117718 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4735.861 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 194.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1784.230536965011 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.145097811058859 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29238.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.361 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.973 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.45 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.442 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 94.38430368658979 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42.812 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


