3M™ Stikit™ Gold Disc Roll, 01210, 6 in, P150, 75 discs per roll, 6 rolls per case
| UPC | 00051131012103 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118153 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Stikit™ disc rolls are multiple adhesive-backed abrasive discs rolled onto a core. This makes them easy to tear off one at a time for speed and efficiency, and there's no need for liners which saves on material costs. These ready-to-use Stikit™ discs feature a pressure sensitive adhesive coating on the backs – simply press the disc onto the backup pad and you're ready to go. They remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next disc. We recommend using Stikit™ discs with 3M™ Stikit™ Disc Pads. For best results, we recommend use with the 3M™ Stikit™ Disc Roll Dispenser 05450.
Sharp Abrasive for a Refined FinishWith its open coat construction and aluminum oxide mineral abrasive, our 3M™ Stikit™ Gold Disc Roll 236U provides a sharp cut – more aggressive than a comparable closed coat abrasive of the same grade. Durable C-weight paper backing makes the disc ideal for more aggressive jobs such as paint stripping around damaged areas and shaping filler. The Stikit™ Gold Disc Roll 236U is available in a range of sizes, and works with all collision repair substrates including bare metal, e-coat, clear coat, fiberglass, paint, primer and plastic.
Resists Dust and DebrisOpen coat construction means the abrasive grains on our 3M™ Stikit™ Gold Disc Roll 236U are placed with space between them to help clear sanding dust and other debris which avoids clogging the cutting edge of the grains. The The anti-loading coating also allows the disc to continue cutting even when sanding materials that would otherwise clog the disc. All of this adds up to increased productivity and reduced material consumption.
Our 7-hole pattern on select versions of 3M™ Stikit™ Gold Disc Roll 236U also helps clear dust from the surface of the disc, making for longer disc life and a more consistent finish.
Better Science for Better Sanding from 3MOur 3M™ Stikit™ Gold Disc Roll 236U is designed for long life – even for tough auto body sanding projects. From its aluminum oxide mineral abrasive to its anti-loading open coat construction to its Stikit™ attachment, this sheet roll is another way that 3M applies science to make life easier for professionals in collision repair.
- Adhesive-backed discs tear off conveniently one at a time without liners for added cost savings
- Durable C-weight paper backing is ideal for bare metal scratch refinement, shaping plastic filler and primer sanding
- Aluminum oxide mineral combines fast cut with long disc life
- Stikit™ discs are easy to attach and remove
- Anti-loading coating prevents dust and debris from clogging the disc
- Several versions feature 7-hole pattern for added dust removal and loading resistance
| 3M ID | 7000118153 |
|---|---|
| Part number | 1210 |
| Keywords | 1210 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Multi-Purpose Sanding, Primer Sanding, Sanding, Sanding Filler |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Yellow |
| Grit | P150 |
| Product Color | Gold |
| Product Number | 236U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.142007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.11 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.10984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.796 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 156.007 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 78.994 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 78.99 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.40313652280848 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7548796069916255 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.7548796069916255 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.142007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.11 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1098425196850394 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 973.443 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.796 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 156.007 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 78.994 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 78.99 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 467.9224417503953 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.86900998797665 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.529277641949752 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.95 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.75984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7667.875 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4930.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4776.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.653 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.298 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.17 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1862.9061154622157 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1768.9186438475585 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 802.368 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |

