3M™ Stikit™ Air File Shoe, 05448, 2-3/4 in x 16 in, 5 per case
3M™ Stikit™ Air File Shoe provides support for 3M™ Stikit™ abrasive sheets and rolls. This accessory features a leading tuck-in front slot for easy insertion and quick removal applications.
Special Price
$56.43
Regular Price
$66.38
| UPC | 00051144054480 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120512 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Stikit™ Air File Shoe 05448 provides excellent support for 3M™ Stikit™ abrasive sheets and rolls for a better sanding experience.
Aluminum construction helps make the part both lightweight and durable, and attaching the air file shoe to the abrasive's adhesive coating is as simple as pressing on a sticker.
The part provides a better way to attach and remove abrasive sheets with its tuck-in front slot that aligns the abrasive sheet so that it remains properly positioned. It helps make change-outs a simpler process without the need for mechanical clips.
Get better sanding results and help save time during your next project with 3M™ Stikit™ Air File Shoe 05448.
- EXCELLENT SUPPORT: Upgrade or maintain 16-inch inline sanders with 2-bolt attachments
- DURABLE: Aluminum construction offers long-wearing durability
- EASY ALIGNMENT: The front slot aligns sheets for great positioning of abrasives
- QUICK CHANGEOUT: Makes the attachment and removal of abrasive sheets quick and easy
- COMPATIBLE: Designed for use with 3M™ Stikit™ sheets and rolls
| 3M ID | 7000120512 |
|---|---|
| Part number | 5448 |
| Keywords | 3m stikit air file shoe 05448 2-3/4 in abrasive support sheets rolls easy change insertion quick removal front slot aluminum lightweight durable long-wearing adhesive coating sanding accessory residue-free |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | PSA |
| Application | Accessory, Back-up Pad, Sanding |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.938188976 |
| Base - Customary Length Dimension | 16.18818898 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 241.039 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.463 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 41.118 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.22 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.57163235586314 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5314000321478071 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5313140518655549 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.938188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 16.18818897637795 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.8740157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 681.237 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 241.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.463 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 41.118 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.22 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 307.63198337420295 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.7998707297479455 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6565702593277747 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.4 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5041.185 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.27 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.205 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.636 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.196 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.208 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91108.4499334353 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.9989100786682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 701.3345484625326 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.23622047244095 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.493 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 318.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.149 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 264 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review

