3M™ Stikit™ Abrasive Disc Back-up Pad05576, Blue, 6 in x 3/4 in 5/16-24 External, 10/Case
3M™ Stikit™ Abrasive Disc Back-up Pads perform across a large variety of auto body sanding jobs from low-speed polishing and grinding to shaping plastic filler. Durable foam construction and tapered edges maximize performance with 6- or 8-inch diameter 3M™ Stikit™ Abrasive Discs (sold separately). Pads work as part of the 3M™ Stikit™ system for fast disc changes, optimizing time and disc life.
Special Price
$55.37
Regular Price
$65.14
| UPC | 00051144055760 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045680 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Stikit™ Abrasive Disc Back-up Pad 05576 performs across a large variety of automotive sanding jobs.
The pad is designed for fast, convenient disc changes between grades or applications, helping to deliver high performance every time.
The durable foam construction provides extra support and consistent abrasive contact on contoured surfaces, and the tapered edges are perfect for unique contours.
The pad comes ready to use with Stikit™ pressure-sensitive adhesive coating for simple, secure disc attachment, and features 5/16-24 external mounting threads common on random orbital and orbital sanders.
Boost performance during your next auto body operation with 3M™ Stikit™ Abrasive Disc Back-up Pad 05576.
- VERSATILE: Built to use with 3M™ Stikit™ and other brands' PSA abrasive discs
- ADAPTABLE: Features 5/16-24 external mounting threads common on random orbital and orbital sanders
- TAPERED EDGE: Edge is tapered 45 degrees for contoured sanding jobs
- DURABLE: Medium density pad is made from durable foam for long life
- QUICK CHANGE-OUT: The Stikit™ system allows quick disc change-outs between applications
| 3M ID | 7000045680 |
|---|---|
| Part number | 5576 |
| Keywords | 3m stikit disc back-up pad 05576 blue 6 in abrasive durable foam body automotive high-performance light aggressive sanding wide-range low-speed polishing grinding contoured jobs pressure-sensitive adhesive coating quick change-out orbital sanders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | PSA |
| Application | Automotive Sanding, Back-up Pad, Multi-Purpose Sanding, Sanding Filler |
| Color Family | Blue |
| Material | Foam |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.64488189 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.37519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 208.653 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.178 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.733 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.88648070209526 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.46000112391661263 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3606762609344597 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.6448818897637796 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1341.879 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 163.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.178 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.733 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.1221729530073 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.061813539764789 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.6067626093445972 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10997.722 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.296 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.636 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CONT |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 612.8850888739597 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 414.7777000746287 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 188.14 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 115 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 23 |
Write Your Own Review

