3M™ Stainless Steel Cleaner & Polish 59158CC, 10 Oz Aerosol, 3 Pack, 4 Packs/Case
Ideal for stainless steel, chrome, laminated plastics and aluminum surfaces. With a high gloss formula, it wipes clean with no streaks or buildup, resists fingerprints and masks surface blemishes. Pleasant lime fragrance.
Special Price
$90.48
Regular Price
$106.45
| UPC | 50048011592492 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340387 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for stainless steel, chrome, laminated plastics and aluminum surfaces. With a high-gloss formula, it wipes clean with no streaks or buildup, resists fingerprints and masks surface blemishes. Pleasant lime fragrance.
- TIME SAVER: Cleans and polishes in one easy step and reduces streaking and fingerprints for lasting results.
- MASKS BLEMISHES: Leaves a light protective film with no greasy build-up on surfaces
- NO NASTY CHEMICAL SMELL: Dispenses as a white, not-evaporating foam containing a pleasant citrus fragrance.
- APPLICATIONS: Suitable for use on stainless steel, chrome, architectural aluminum, and other interior metal surfaces. Not intended as a glass cleaner.
- NSF CERTIFIED: For use in federally-inspected meat and poultry processing plants. Empty containers may be disposed of in sanitary landfills in accordance with local regulations
| 3M ID | 7010340387 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Applicator | Aerosol Spray |
| Commercial Kitchen Cleaning | Stainless Steel Cleaning |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Aerosol |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 374.213 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.507 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.34665196889449 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.824998445189896 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.589919535022161 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.561811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.562992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 874.195 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 267.583 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.507 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Inner - Billing Unit | KAN |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 159.97441640552572 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.4749997448149315 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.7697586050664829 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.561811023622047 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.685826771653543 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2621.511 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 802.749 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 6.507 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 19.522 CM |
| Inner - Item Quantity | 3 |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | CAN |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 785.024822018148 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.998862260403543 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.0790432387564195 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12864.252 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.989 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.211 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80640.00360284185 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.9999591042504 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 566.3234591005136 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1321452.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 256.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


