3M™ Stainless Steel Cleaner & Polish 59158, 10 Oz Aerosol, 12/Case
Ideal for stainless steel, chrome, laminated plastics and aluminum surfaces. With a high gloss formula, it wipes clean with no streaks or buildup, resists fingerprints and masks surface blemishes. Pleasant lime fragrance.
Special Price
$90.48
Regular Price
$106.45
| UPC | 50048011591587 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134552 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
NSF A-7 Registered. Meets the requirements of the NSF Nonfood Compounds Registration Program for metal cleaners and polishes for nonfood contact surfaces.
- Cleans and polishes in one step
- Leaves no greasy build-up on surfaces
- Pleasant citrus fragrance
- Resists streaking
- Empty containers may be disposed of in sanitary landfills in accordance with local regulations
- NSF® Certified for use in federally-inspected meat and poultry processing plants
| 3M ID | 7100134552 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Applicator | Aerosol Spray |
| Commercial Kitchen Cleaning | Stainless Steel Cleaning |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Aerosol |
| Net Weight (Imperial) | 10.0 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 374.213 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.507 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.34665196889449 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.824998445189896 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5899570136067324 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.561811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.562992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 874.195 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 267.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.507 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CLNS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 830.4588912327431 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.599825565848914 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.0790432387564195 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13608.783 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.808 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.211 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CLNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 925.9415011764859 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 594.6771106401106 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 269.741 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CLNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


