3M™ Stainless Steel Cleaner & Polish, 21 oz Aerosol, 12/case
Ideal for stainless steel, chrome, laminated plastics and aluminum surfaces. With a high gloss formula, it wipes clean with no streaks or buildup, resists fingerprints and masks surface blemishes. Pleasant lime fragrance.
Special Price
$180.71
Regular Price
$212.60
| UPC | 50048011140020 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000697 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
NSF A-7 Registered. Meets the requirements of the NSF Nonfood Compounds Registration Program for metal cleaners and polishes for nonfood contact surfaces.
- Cleans and polishes in one step
- Leaves no greasy build-up on surfaces
- Pleasant citrus fragrance
- Resists streaking
- Empty containers may be disposed of in sanitary landfills in accordance with local regulations
- NSF® Certified for use in federally-inspected meat and poultry processing plants
| 3M ID | 7000000697 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Applicator | Aerosol Spray |
| Commercial Kitchen Cleaning | Stainless Steel Cleaning |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Aerosol |
| Net Weight (Imperial) | 21.0 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 10.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.299212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.771 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.382 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.38 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 111.05149769354657 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.699764041445406 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2389979134790121 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.2992125984251968 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1819.808 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.562 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.382 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.38 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.924479943448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.920104983247402 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.860038320309489 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18319.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9489.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6740.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1536.6219674285967 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1069.9231999868075 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 485.309 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


