3M™ Specialty Adhesive Remover, 38987, 15 oz Net Wt, 6 per case
3M™ Specialty Adhesive Remover is a solvent-based specialty adhesive remover is designed to remove reactive adhesives from a variety of substrates.
Special Price
$29.49
Regular Price
$34.70
| UPC | 00051135389874 |
|---|---|
| 3M ID | 7000148208 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Specialty Adhesive Remover simplifies the removal of reactive-type adhesives from a variety of substrates. Reactive adhesives include adhesives that use a hardener or catalyst to activate and bond — such as epoxies, urethanes, and silicones. This solvent-based adhesive remover works fast to clear tough adhesives from the surface, leaving a residue-free finish.
- REMOVES REACTIVE ADHESIVES: For use on a variety of substrates
- REACTIVE ADHESIVES: Inculdes adhesives that require a hardener or catalyst for the bond to occur
- EXAMPLES: Reactive adhesives include, but are not limited to, epoxies, urethanes and silicones
- SPECIALTY ADHESIVE: Eases removal of stubborn residue
- SOLVENT-BASED: A specialty adhesive remover
| 3M ID | 7000148208 |
|---|---|
| Part number | 38987 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 15.0 oz |
| Net Weight (Metric) | 443.6029 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9.357874016 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.69488189 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.696850394 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.553 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.769 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.845 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.85 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 67.98045092153177 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.219156309882373 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9369646142857297 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.357874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6948818897637796 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6968503937007875 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.114 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.425 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.769 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.845 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.85 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 515.7378405307992 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.669882101411891 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.621787685714378 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8451.429 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.479 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.55 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.149 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 832.024577485728 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 377.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 888 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 888 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 148 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 37 |
Write Your Own Review


