3M™ Specialty Adhesive Remover, 38984, 1 qt, 6 per case
3M™ Specialty Adhesive Remover is a solvent-based specialty adhesive remover is designed to remove reactive adhesives from a variety of substrates.
Special Price
$44.69
Regular Price
$52.58
| UPC | 00051131389847 |
|---|---|
| 3M ID | 7000148209 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Specialty Adhesive Remover 38984 is a solvent-based specialty adhesive remover that's designed to remove stubborn, uncured reactive adhesives from a variety of substrates.
Reactive adhesives include adhesives that use a hardener or catalyst to activate and bond. These include--but are not limited to--epoxies, urethanes, and silicones. This 1-quart adhesive remover works to loosen up latched-on adhesives for a simplified removal method that works effectively.
To get the best results in tackling hard-to-loosen reactive adhesives, 3M™ Specialty Adhesive Remover 38984 is the effective, solvent-based formula that gets the job done.
- REMOVES REACTIVE ADHESIVES: Helps remove uncured reactive adhesives from a variety of substrates
- HARDWORKING: Ideal for removal of epoxies, urethanes and silicones
- EASY USE: Eases removal of stubborn residue
- QUALITY FORMULA: This specialty adhesive remover is solvent-based
| 3M ID | 7000148209 |
|---|---|
| Part number | 38984 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Adhesive Cleaners & Removers |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 32.0 oz |
| Net Weight (Metric) | 946.352946 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.188188976 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.37480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.562992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.898 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 18.258 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.89272074607142 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9797511144202007 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.6755131926050697 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.188188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.3748031496062993 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.562992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1276.433 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.76 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.258 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 759.7212044817791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.46052705868928 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.05087453300857 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12449.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.652 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.559 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1227.9748003697682 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 964.8420673390075 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 437.645 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


