3M™ Solvent 2, Clear, 1 Gallon, 1 Can/Case
3M™ Solvent 2 is designed for cleaning especially tough jobs. The product is a blend of blend of petroleum distillate, n-hexane and toluene. Designed to get what you need cleaned.
Special Price
$171.64
Regular Price
$201.93
| UPC | 00021200214301 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121461 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Can be used for removing oil soluble or oil resistant adhesives, coatings or sealers.
- Designed to get what you need cleaned.
| 3M ID | 7000121461 |
|---|---|
| Part number | 21430 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Color Family | Transparent |
| Disinfectant | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 10.42992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.65 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.059055118 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.473 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 26.492 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.891 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.31 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.656654365680798 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.675597298958093 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.42992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.059055118110236 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.163 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.028 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.492 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.891 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.31 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 449.8670414663664 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.12403436151274 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.675597298958093 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.94488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.677165354330708 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7.372 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.685 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.028 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.278 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.195 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75120.22898061544 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1194.9054610420364 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 941.2592191530912 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.79527559055118 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.231 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 426.948 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.96 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 141 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 141 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 141 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 47 |
Write Your Own Review


