3M™ Side Molding and Emblem Removal Tool, 08978, 6 per case
3M™ Side Molding and Emblem Removal Tool works with an air hammer to remove bonded moldings and by hand to remove emblems and scripts. The blade gets under the body molding or emblem and lifts it from the surface of the vehicle for a clean removal.
Special Price
$92.32
Regular Price
$108.61
| UPC | 00051135089781 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120438 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Remove Side Molding and Emblems with Ease
Removing moldings and emblems becomes an easier task with the 3M™ Side Molding and Emblem Removal Tool. The blade cuts through adhesives or double-sided tape to begin the process of separating the molding or emblem.
Cuts through Adhesives and Double-Sided TapeUse this tool with the assistance of an air hammer (sold separately) to remove bonded moldings. The air hammer, also known as an air chisel, is a pneumatic tool with the capacity to separate bonded objects. Side molding has the reputation of being difficult to remove, but this tool makes the task more manageable.
Separation Allows for Reuse of MoldingThe 3M Side Molding and Emblem Removal Tool separates a molding or emblem from the surface.
- Tool easily removes side moldings and emblems
- Blade cuts through double-sided tape or adhesives
- Versatility allows work with an air chisel or by hand
- Tool design makes a tough job easier
- Blade edge cleanly separates molding from vehicle
| 3M ID | 7000120438 |
|---|---|
| Part number | 8978 |
| Keywords | 8978 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Scraping Tools & Accessories |
| Application | Adhesive Removal, Sealant Removal |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.700787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 111.13 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.861 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.41163444531613 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24499971196605447 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2449710518719704 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.700787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 908.034 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 111.117 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.861 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TOOL |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 444.8286770589289 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.899943775509275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4698263112318226 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.67716535433071 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7289.436 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 861.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 666.702 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.322 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.154 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.147 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | TOOL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86836.78784680404 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 185.19711872578458 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.423 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 84.004 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 756 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 756 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TOOL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


