3M™ Shop Rack, 02530, 6 per case
| UPC | 00051131025301 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119673 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
At its most basic, our 3M™ Shop Rack lets you keep 3M 200 mL and 400 mL cartridges and applicators in one location. But this durable metal rack also keeps them convenient and effortlessly on hand – cartridge foams and adhesives are very easy to grab, use and rehang for more efficient applications including door skin foaming, panel bonding, SMC and flexible parts repair. The rack features 8 slots designed to hang cartridges securely side by side, allowing you to clearly see what each cartridge contains at a glance. Cartridges slide easily in and out, and, since they hang in a vertical position, you can keep the application nozzles attached for fast grab-and-go use. A sturdy top tray affords additional storage and supports hooks where you can hang a 3M applicator gun at each side. The shop rack is just as easy to install. It features a rigid metal back with four slotted holes so you can hang it quickly and securely on your shop wall with simple headed screws or nails.
Better Science for Better Body Work from 3MThe science we use to develop our collision repair adhesives extends into our accessories as well: the 3M™ Shop Rack can boost your efficiency in 3M cartridge foams and adhesives. Very simply, when a shop rack is this easy to install and makes a range of products this easy to store and use, it becomes more than just a storage rack. It promotes better organization, faster work times and less wasted product in your overall operations.
- Designed for 3M 200 mL and 400 mL foam and adhesive cartridges and applicators
- Durable metal shop rack holds up during the busiest shop days
- Holds cartridges in a horizontal row for clear identification and greater efficiency
- Cartridges hang vertically – keep applicator nozzles attached to save time
- Four-hole design makes for fast, secure installation on shop walls
| 3M ID | 7000119673 |
|---|---|
| Part number | 2530 |
| Keywords | 2530 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Bodywork Solution, Organization / Storing, Storage |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 20 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.251968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.66 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.6596735522689676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.6596735522689676 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.251968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.443 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.66 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4122.171610484953 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.95804131361381 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 67550.29 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.979 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.96 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 425.4921660168137 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 395.2447436450485 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 179.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


