3M™ Servo Random Orbital Buffer, 77540, 12000 RPM, 1/4 in x 20 EXT, 12 mm Orbit, 1 ea/Case
The 3M™ Servo-Driven Random Orbital Buffer was developed to automate the paint defect surface finish refinement in the Transportation Market. It was designed to be used in conjunction with the 3M™ Active Compliant Tool, 3M abrasives and 3M accessories. It is a variable speed unit
Special Price
$24,986.19
Regular Price
$29,395.52
| UPC | 00638060775400 |
|---|---|
| 3M ID | 7100230885 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Optimized for industrial use with speeds adjustable up to 12,000 rpm
- Compatible with 1/4 X 20, external threaded 3M™ Hookit™ disc pads
- Produces a 12mm orbit
| 3M ID | 7100230885 |
|---|---|
| Part number | 77540 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Buffers & Polishers |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 20.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.25 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 3703.128 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.508 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 523.1460620401556 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.163999760401614 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.999998699272653 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8572.828 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3175.146 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 523.1460620401556 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.163999760401614 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.999998699272653 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.748031496062992 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8572.828 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3703.128 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3175.146 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1347.0244219496021 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1119.9989982194807 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 508.023 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


