3M™ Self-Generated Vacuum Random Orbital Sander, 20208, 6 in, 5/16 in Orbit, 1 ea/Case
| UPC | 00051141202082 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138346 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Self-Generated Vacuum Random Orbital Sanders are manufactured with a durable lightweight aluminum housing, run smoothly, are comfortable to use and built to last. Use them with a wide selection of 3M abrasives and accessories.
3M™ SGV sanders are an integral part of the 3M™ Clean Sanding System made up of the SGV tool, Clean Sanding disc pad, and Clean Sanding disc, sold separately. Together these components are engineered to effectively eliminate dust from the workpiece and surrounding space. The SGV sander uses the inlet air to create its own venturi vacuum that extracts the dust from the work surface and expels it through a wide collection port on the back of the tool into a filter bag. The 3M™ Clean Sanding Filter Bag included with the tool achieves superior HEPA-rated dust collection with an air filter inside the bag that locks dust away and effectively retains it for disposal.
3M™ Hookit™ Disc Pad Included for Optimal Performance3M™ SGV sanders perform best when paired with 3M™ disc pads and abrasives. Designed specifically to optimize the performance of these tools, the disc pads maximizes dust extraction and minimizes vibration for smooth operation. The 3M proprietary hole pattern reduces swarf in the middle of the pad and increases disc performance and life. Offering convenience and versatility, the 3M™ Hookit™ system enables easy disc changeouts and allows operators to use Scotch-Brite™ Surface Conditioning Discs in addition to coated abrasive Hookit discs (both sold separately).
Why Choose a 3M™ Random Orbital Sander?This family of random orbital sanders optimize sanding and surface preparation on wood, metal, fiberglass and composite materials, and many other substrates. Also known as dual action (D/A) palm sanders, these industrial-grade tools rotate the abrasive disc and disc pad in two simultaneous overlapping oval patterns so no single abrasive particle follows the same path twice, producing a random scratch and swirl-free finish ready for paint or varnish.
- Precision-balanced steel workings run smoothly with less vibration, ideal for high production industrial environments
- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- HEPA rated Clean Sanding Filter Bags eliminate the need for vacuum hose and improve operator ease of use
- Low-profile, balanced design optimizes the performance of 3M™ abrasives
| 3M ID | 7100138346 |
|---|---|
| Part number | 20208 |
| Keywords | Orbital Sanders, Gripping Material, vacuum sander, sanding |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Sanders |
| Airflow Rate | 17.0 scfm |
| Application | Finishing, Grinding, Sanding |
| Net Weight (Imperial) | 3.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.36 kg |
| Pad Included | Clean Sanding Hookit? Pad 20353 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 1.96 (.89) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1360.8 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 274.6273524043111 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.000050463811814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.9799715766823855 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4500.336 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 898.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 274.6273524043111 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.000050463811814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9799715766823855 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4500.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1360.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 898.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.106 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 875.2351808739639 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 554.392041471068 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 251.468 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |

