3M™ Sealers, Coatings, and Adhesives Organizer 02508, 1/Case
| UPC | 00051131025080 |
|---|---|
| 3M ID | 7100085527 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Sealers, Coatings and Adhesives Organizer provides convenient storage of nonflammable and non-combustible automotive products in body shops. The organizer comes with shelves to help you keep your auto body supplies neatly arranged and easily accessible. With a central place to keep sealers, coatings and adhesives, technicians will find it easier to locate the supplies they need. The organizer also keeps containers free of dust from sanding operations.
Solidly Built for Real Body Shop EnvironmentsThis is a sturdy metal cabinet that holds up to the rigors of a body shop environment. It is equipped with a single door that opens on the left. To keep unwanted hands off supplies during off hours, it Is lockable. The cabinet measures 30-1/8" high, 14-1/8" wide and 12-1/8" deep and is made of sturdy 24 gauge steel. It weighs 26 pounds and is silver in color with the 3M logo. The cabinet may be mounted on a wall or set on a counter top.
Working to Make Your Job Easier3M is always working to make life easier – and more profitable – for auto body professionals. 3M designed this specialty cabinet to make working in an auto body shop more efficient and productive. Developing creative solutions is a motivating force at 3M.
- 3M™ Sealers, Coatings, and Adhesives Organizer, PN02508, Provides storage for various body shop materials
- Shelves allow for organizing supplies
- The one-door cabinet is equipped with a closable, lockable door
- Metal construction ensures durability
- Your choice: 02508 is wall mountable or set on a counter top
| 3M ID | 7100085527 |
|---|---|
| Part number | 2508 |
| Keywords | 2508 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | Organization / Storing, Storage |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10.224 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 8463.077949777948 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 22.540061685781883 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 19.49988709025242 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 138.685 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.845 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8463.077949777948 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.540061685781883 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.49988709025242 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 32.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 138.685 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.224 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.845 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 82.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72130.06551997356 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 176.36980974790205 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.99932254151453 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.40157480314961 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.182 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.07 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 95.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 102.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


