3M™ Screen Cloth Disc Hand Pad 99736, 6 in x 1 in, 10 ea/Case
| UPC | 00051111607886 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138169 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Screen Cloth Disc Hand Pad goes hand in hand with 3M™ Screen Cloth Discs. Use die numbers 500GC (5" diameter with 2 tabs), 600JR (6" diameter with 2 tabs) and 800JM (8" diameter with 2 tabs) (sold separately). Mineral is adhered to both sides of 3M™ screen cloth discs, so when one side of the disc wears down the other may be used. While operators typically use these discs dry during hand sanding, the screen is water resistant and may be used with a lubricant if necessary.
Each disc features two tabs. The holder pad has two "tacks" designed for these tabs. Operators simply pierce the tabs on the disc with the tacks on the hand pad to secure the disc in place. This easy and convenient attachment system eliminates the need for adhesive, which has two key benefits. First, it helps minimize the mess that adhesive can sometimes cause. Second, as one side of the disc is not sacrificed for adhesive, both sides may be used and the disc is put to optimal use.
A Remedy for Small Surface ImperfectionsWhen eliminating surface imperfections, evenly-applied pressure and consistent finishes tend to be top concerns. With these goals in mind, 3M created the 3M™ Screen Cloth Disc Hand Pad. This abrasive accessory helps operators apply even pressure to their 3M™ screen cloth discs and, consequently, the substrate. With a hand strap attached to the back of the pad, the accessory is easy to use and provides access to workpiece areas that may be hard to reach with machines.
This hand pad is available in soft and medium densities. A medium density pad is firmer – a good match for highlighting or leveling the surface to reveal high and low spots. A soft density pad is a good match for light scuffing of the substrate.
Prior to applying primer or paint, ridding the substrate of small imperfections is no easy task. 3M knows that operators value a clean, polished look. The 3M™ Screen Cloth Disc Hand Pad was engineered to help them get there.
- Designed to support the 3M™ Screen Cloth Discs (sold separately)
- Tacks on pad eliminate need for adhesive, so operators can use of both sides of disc
- Features hand strap for secure hand placement and firm grip
- Available in soft and medium densities, so operators can tailor the pad to their project needs
- May be used wet or dry
| 3M ID | 7100138169 |
|---|---|
| Keywords | Hand Pad, Scuffing, adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Tacks on Pad |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 58.604 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.999981448781796 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12919970413082565 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12919088564033826 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 589.934 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 58.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 747.6537590870457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7800123048807015 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2919088564033827 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12251.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 807.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 586.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 196.21141334454106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.27179707630444 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.74 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

